Du behöver inte missa något
- Som åskådare kan du själv bestämma hur eventet ska se ut. Vi ser det här som ett kommande affärsområde som vi håller på att bygga upp just nu, säger Mikael Sundström, chef för Networked Events på Ericsson.
Du ser inget - och allt
Den nya tekniken togs i bruk i samband med Faluns arrangemang av Skid-VM i våras. Som en del av sponsorskapet lanserade Ericsson appen med ambitionen att skapa nya möjligheter för besökarna att följa tävlingarna på närmare håll.
- För publiken ute i spåren kan det vara svårt att hålla sig uppdaterad då man ser en så liten del av banan. Med hjälp av appen ”Live Results Falun2015” kunde man hålla sig ständigt uppdaterad även när åkarna inte var i närheten, säger Mikael Sundström.
För folk som inte besökte evenemanget skapades ”Live Arena Falun2015”. Genom att ladda hem denna app kunde publiken hemma i soffan vara sin egen bildproducent.
Du själv växlar melan kameror
- Applikationen erbjöd bland annat möjlighet för tittaren att själv växla mellan kamerorna utsatta längs spåret. Med en virtuell karta kan man se vart favoritåkaren befinner sig och välja kamera efter det, menar Sundström.
Tekniken användes även under damernas tennisvecka I Båstad. Då komprimerades allt i en och samma applikation.
- I samband med Båstad hade vi fyra olika kameravinklar och möjliggjorde även för tittaren att kunna se alla kameror på en och samma skärm.
Utöver livebilder och tävlingsresultat fylls apparna med annan relevant information. Som virtuella kartor av den aktuella orten med uppdateringar om väder, badtemperatur, restauranger och annan väsentlig information.
- Vi samlar in all typ av data som är intressant i sammanhanget. Det kan handla om allt från historisk tävlingsdata till vart man enklast kan parkera bilen.
Erbjudanden från sponsorn
Applikationerna skräddarsys för respektive event. Ericsson tillhandahåller det teknologiska innehållet medan själva appen tas fram på annat håll.
- Vi ser till så att innehållet och datan fungerar. Då kan apptillverkarna fokusera helt på att göra applikationerna så intressanta och innovativa som möjligt.
På virtuella kartor över tävlingsområdet placeras även sponsortälten ut. Användaren kan klicka sig in i tältet och uppleva samma visuella intryck och information som besökarna på plats. Mikael Sundström menar att denna ”sponsor activation” skapar nya möjligheter för eventet, sponsorerna och besökarna.
- Det gör så att sponsorerna kan få till en annan typ av interaktion med potentiella kunder.
Mikael Sundström menar att tekniken underlättar för det enskilda eventet att sprida sig globalt. Under VM i Falun laddades appen ner i 167 länder och var under tävlingsveckan den mest nedladdade i Sverige.
- Även fast skidåkning är en nisch-sport internationellt sett så lyckades vi att med en ganska begränsad marknadsföring få 200 000 nerladdningar.
Lockar yngre
Med apparna kan man även förlänga eventet, menar Sundström.
- Arrangören kan upprätthålla en dialog med sina besökare och intressenter både före, under och efter eventet.
Under VM i Falun ville arrangören nå ut till nya målgrupper. Mikael Sundström tror att ny teknologi är ett effektivt hjälpmedel för att attrahera en yngre publik.
- Snittåldern på skidpubliken är ganska hög. Med teknikens hjälp når man ut till yngre målgrupper och blir konkurrenskraftiga mot allt annat intressant som händer i dagens samhälle.
Taggar i skorna
Sundström menar att Ericssons teknik även kan bidra till att utveckla utövarnas träning.
- Vi har bland annat gjort uppskattade tester med Hammarby Handboll där vi satt taggar i skorna och i bollen för att mäta hastigheten. Det är samma teknik som vi använder för att följa skidåkarna i spåret under tävling.
Under evenemangen i Falun och i Båstad har applikationen varit gratis att ladda hem till sin telefon eller läsplatta. Hur det blir i framöver är oklart.
- Det bestäms av respektive eventarrangör. Även om det än så länge har varit gratis så är det en potentiell intäktsström att börja ta betalt för den.
Kommande affärsområde
På vilket sätt Ericsson tar betalt för sin teknologi varierar beroende på event.
- Våra intäkter kan komma från olika håll beroende på eventets attraktionskraft och vilken datamängd som behövs. I Falun var det en del av vårt sponsorskap men i andra fall kan det vara själva eventet eller dess sponsorer som står för notan.
Visionen med projektet är att skapa något nytt som kan lyfta eventupplevelsen oavsett om du är på plats eller hemma, enligt Mikael Sundström.
- Vi vill skapa en ny plattform att interagera på för alla inblandade. Tekniken ger även ett litet event möjligheten att nå ut till en global publik.
Än så länge är man dock bara i ett inledande skede av projektet.
- Vi ser det här som ett kommande affärsområde som vi håller på att bygga upp just nu.
Henrik Fagerstedt
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham erbjuds han ett nytt kontrakt. Det nya avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Hans karriär utgör en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott.