Västerås saknar 5 miljoner
Mora kämpar, Asplöven likaså, Leksand, ja, ni vet, Timrå, jodå de också, Tingsryd saknade ett par miljoner, AIK var illa ute för bara några månader sedan, ja, så där kan man hålla på.
Kommuner, sponsorer, privatpersoner får rycka ut till undsättning när kalkyler, förhoppningar och ickrealism inte överensstämmer med sanningen.
Och kritiker vaknar, får luft och skäl.
"Värsta dagen"
Senast i raden – Västerås IK. Inte nog med att den sportsliga satsningen gick åt skogen,D et gjorde också administrationen.
VIK Hockeys klubbdirektör/vd Johan Fägerblad och ordföranden Camilla Törngren satte sig på syndarbänken, lokaltidningen VLT sände och ett antal journalister kablade ut att fiaskot var i det närmaste totalt.
Fägerblad och Törngren hade inget val. De kallade till en presskonferens i ABB Arena med rubriken ”angående elitverksamhetens mycket ansträngda ekonomiska läge.”
VIK-ledarna talade om den värsta dagen i deras liv och erkände att det saknas uppemot 5 miljoner kronor.
Fansen vansinniga
Journalisterna var tvungen att upprepa frågan ”Hur mycket?” för de har inte levt i annan tro att även om laget misslyckades innanför sargen så var det ändå ordning på administrationen.
Fansen blev minst sagt arga och talade om skandal och ”det är åt helvite”.
Nära 5 miljoner sätter klubbens existens i fara. I synnerhet när 1,5 miljoner måste in på de närmaste sju dagarna.
Både Törngren och Fägerblad ställer sina platser till förfogande, vad nu det kan hjälpa i dagsläget? Men en rekonstruktion är högaktuell eftersom en konkurs inte bara utgör ett hot utan är fullt realistisk.
Uppvaktade sponsorerna
I går träffade klubbledningen många av sponsorerna. En fråga återkom- hur har det här blivit möjligt?
Törngren upprepade vad hon sa på presskonferensen:
- Flera brister i vår administration, rutiner, styrning, kontroll och även på rena bokföringsfel. Vi har tagit beslut på felaktiga prognoser hela säsongen, säger Törngren.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















