Nu mobiliserar Modo
Ordföranden Tomas Byberg har haft två tuffa veckor. Degraderingen och hur det skedde var en chock för alla i bygden.
Men Modo och dess anhängare har för den skull inte varit handlingsförlamade. I stället har en mobilisering inletts och det tar sig uttryck på flera sätt.
Nya medlemmar ideligen
Nya medlemmar har anslutit på ett sätt som ingen hade vågat drömma om. Nära 400 anmälde sitt intresse bara på de första dygnen och utan egentligen uppmaning. Och i den takten har anmälningarna fortsatt att strömma in till kansliet. Just nu är antalet uppe i 2 000 nya vilket innebär 4014 totalt. Nu siktar klubben på 5 000!
- Ett stort tack till alla. Det här innebär ett enormt stöd till föreningen, säger Tomas Byberg.
På måndagen hade klubben möte med ett stort antal sponsor i Fjällräven center. Uppemot 150 personer kom och det råder inget tvivel om att företagen vill stödja Modo i återuppbyggnaden.
Omsättningen minskar
Klubben omsatte 150 miljoner den här säsongen. Nu minskar det generella stödet från SHL centralt och beroendet av lokala sponsor ökar.
- Många vill stödja oss.
Klubben visar handlingskraft vilket säkert bidrar.
Det blir förändringar i organisationen. Ulf Ödmark och de före detta NHL-proffsen Anders Hedberg och Niklas Sundström bildar ett sportsligt råd och ska i första hand ansvara för Modos värvningar och scouting.
Ingen general manager
Samtidigt ska klubben inte ha en general manager. Per Svartvadet lämnar den posten och ska i stället leda det dagliga arbetet och samtidigt ta hand om utvecklingsfrågor. Samtidigt blir Peter Forsberg en ambassadör för klubben.
De här åtgärderna är ett sätt att spara löneutgifter samtidigt som vd Charlotte Gustafsson har slutat. Totalt innebär det också att löneutgifterna minskar.
Andreas Johansson är redan säkrad som tränare. I spelartruppen är det klart att några spelare försvinner, men på måndagen presenterades David Rundqvist och Henrik Björklund från Karlskoga som två nyförvärv.
Däremot måste Modo och affärsbolaget Evenemangsarenan i Örnsköldsvik AB minska staben på arenan. Varsel har lämnat till aktuella fackföreningar och omfattar totalt 10,5 tjänster.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















