Modos fans har skäl att vara oroade
Modo begär hjälp från Örnsköldsviks kommun.
Det har hänt en och annan gång under åren. Öviksborna är inte vana vid annat.
"Är det trovärdigt?"
Men nu handlar det om ett stöd som överträffar det mesta.
Det är så mycket att även hockeyentusiasterna hämtar andan.
- Är det möjligt? Är det egentligen trovärdigt, frågar sig folk.
- Ishockeyn ska väl stå på egna ben...
Ändå får Modo 15 miljoner årligen från kommun.
Nu finns önskemålet om att öka till 27 miljoner.
”Det är ett exceptionellt läge”, säger Modo Hockeys ordförande Ulf Strinnholm till Allehanda.
Utöver 27 miljoner finns hopp om att slippa amorteringar och få en lägre ränta.
De stora avtalen försvinner
Ishockey kostar, mer än mycket annat. Modo är inte den första klubb som går på knä, och knappt det. Golvet öppnar sig främst när klubbar åker ur högsta serien.
Plötsligt finns inga centrala avtal av samma storlek och den egna budgeten kan inte innehålla samma beräkningar i publik- och sponsorintresse.
Modo gick ut offentligt på måndagen och dolde inget. Samtidigt med samtalet med kommunen skickades en pressrelease.
- Föreningen tappar cirka en tredjedel av intäkterna totalt, skrev ordföranden Ulf Strinnholm Lidfalk.
Efter degraderingen har stora delar av spelartruppen byts ut. Vd:n Charlotte Gustavsson och ordförande Tomas Byberg har avgått.
Modo återfinns i näst högsta divisionen för första gången på 31 år.
Tre krav
Nu måste klubben få assistans av kommunen i form av:
+ Förbättrade villkor för lånen hos kommunen i samband med bygget av Fjällräven Center.
+ Ett nytt årligt driftsstöd på 11,8 miljoner kronor.
+ Ett förändrat avtal (cirka 15 miljoner kronor per år) fram till år 2041.
Strinnholm Lidfalk betonar:
- Det är inte så att vi är i någon omedelbar fara för rekonstruktion eller konkurs – men sett över tid är situationen väldigt besvärande.
"Då orkar vi inte"
Det även de frälsta befarar är att det kan bli mer än ett år i Hockeyallsvenskan.
- Med ett publiksnitt som är normalt för allsvenskan så bär vi inte kostnaderna. Vi klarar inte ansvaret för arenan då och på några års sikt har vi ingen verksamhet kvar.
Strinnholm Lidfalk ser hotet:
- Vi kan skära i exempelvis spelarbudgeten, men då får vi ingen produkt som säljer.
Han är beredd på en kritik från skattebetalarna.
- Visst, men försök att se helheten, det är mitt budskap.
Han vill framhålla de positiva delarna av Modos existens. Som 15 skattemiljoner för de anställda i klubben, som att Handelns Utredningsinstitut har uppgett att hockeyn genererar 40 extramiljoner till kommunen.
Trösten i sammanhanget är att de flesta sponsorerna vill stanna kvar och att nya medlemmarna och totala antalet är större än någonsin.
Mest lästa just nu
Stora skatteskulder i Storbritannien, 99 miljoner kronor, riskerar allvarligt att försätta Sven Göran Erikssons dödsbo i en konkurssituation. Av bouppteckningen, som nu blivit offentlig, framgår att de totala tillgångarna uppgick till 66 miljoner, men att skulderna var 118 miljoner.
Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.
Hockeyintresset är på max, när SHL-laget Frölunda spelar i Scandinavium. Vid lördagens 3-1-seger mot Örebro HC var det som vanligt den här säsongen. För 10:e gången, sedan 2 november, fick ordförande Mats Grauers hänga upp den röda lyktan -symbolen för utsålt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
En prenumerant i handbollsklubben vann 100 000 på senaste dragningen i JOYNA, ett digitalt lotteri från ideella Folkspel. Samtidigt fick Rimbo HK, som sålde lotten, samma summa.
– Ett oerhört viktigt tillskott till vår verksamhet, säger styrelsemedlem Therese Hurtig.
Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!
Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV. Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.
Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats.
Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.