66 miljoner i lönesnitt i United

Fotbollens sanslösa lönespiral beskrivs kanske allra bäst bäst med detta – spelarna i Manchester United hade 1992/93 en snittlön om 140 000 pund per år. I år tjänar Uniteds A-lagslirare 40 gånger mer.
Via köpen av Paul Pogba och Zlatan Ibrahiovic slog Manchester United alla som helst rekord i lönetabeller i världsfotbollen. Foto: Jon Super, AP Photo

 

Den engelska tidningen Daily Mail har lagt ner mycket tid och möta på att syna lönerna i idrottsvärlden. Undersökningen omfattar totalt lönelistor för nästan 10 000 idrottsutövare i 333 lag i sju sporter och för 17 av världens rikaste ligor.

66 miljoner i snittlön i United

Det är just i Manchester United som alla världens fotbollsspelare helst vill spela – om det gäller ersättningen. United har nämligen passerat grannen Manchester City och även Barcelona och Real Madrid i löneligan.

Köpen av Zlatan Ibrahimovic och Paul Pogba banande väg för att alla tidigare lönerekord spräcktes. 5,77 miljoner pund eller ca 66 miljoner kronor per år är snittlönen i Uniteds trupp...

Så märkvärdigt är inte laget, åtminstone har varken laget eller den där managern bevisat det ännu. Men de har betalt som om de vore världsbäst... Pogba, Rooney och Ibrahimovic har alla bland de tio bäst betalda spelarna i världen.

I TV-pengarnas förlovade Premier League är snittlönen för alla spelare 28 miljoner.  Jämför det med La Ligas 14 miljoner.

Zlatans halvvägs

Mer noterbart:

• Snittlönen i Manchester U är nästa dubbelt så hög som i Liverpool. 

• Cristiano Ronaldo och Lionel Messi tjänar exakt lika mycket, 217 miloner per år

• Zlatan kommer inte upp i halva deras löner. Fast 148 miljoner räcker ju också en bit.

• Lönerna för basketspelarna i NBA har skjutit i höjden på grund av Brexits effekt på dollarn och en ny tv-affär. Cleveland Cavaliers och New York Yankees tillhör de klubbar med högst lön i världen.

Pengarna i fotbollen

Klubbarna med högst snittlöner:

1 Manchester United 66 mkr/år

2 Barcelona 64 mkr/år

3 Manchester City 62 mkr/år

4 Real Madrid 58 mkr/år

5 Chelsea 51 mkr/år

6 Paris SG 51 mkr/år

7 Bayern München 47 mkr/år

8 Juventus 45 mkr/år

9 Arsenal 42 mkr/år

10 Liverpool 34 mkr/år

Ligorna med högsta snittlöner

1 Premier League 28 mkr/år

2 La Liga 14 mkr/år

3 Serie A 13 mkr/år

4 Bundesliga 12 mkr/år

5 Ligue 1: 8 mkr/år

Spelarna med högst lön

1 Cristiano Ronaldo Real Madrid 217 mkr/år

2 Lionel Messi Barcelona 217 mkr/år

3 Gareth Bale Real Madrid 208 mkr/år

4 Hulk Shanghai SIPG 190 mkr/år

5 Paul Pogba Manchester U 172 mkr/år

6 Graziano Pelle Shangdong Luneng 162 mkr/år

7 Ezequiel Lavezzi Hebei China Fortune 154 mkr/år

8 Wayne Rooney Manchester U 154 mkr/år

9 Neymar (Barcelona)153 mkr/år

10 Zlatan Ibrahimovic Manchester United 148 mkr/år

Källa: Daily mail

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.