GIF Sundsvall återtog en allsvensk plats
Två år efter degraderingen är Sundsvall tillbaka i Allsvenskan. 1-1 hemma mot Öster innebär att laget säkrade andraplatsen i superettan - och ett etferlängtat avancemang.
– Hela Sundsvall ska vara stolta över det här laget, betonar tränaren Henrik Åhnstrand.
Avgörandet varslade om vad som väntar. Med mer attraktiva lag att möta kommer publiken som annars har varit svårflirtad i år. Nu kom över 6 000 åskådare på plats för att stödja laget
Gif Sundsvall behövde en poäng för att säkra ett avancemang. 1-1 innebär
"Sundsvallsborna borde vara stolta"
att avståndet ner till Helsingborgs IF är fem poäng inför den sista omgången och därmed är saken klar -Sundsvall gör IFK Värnamo sällskap upp i allsvenskan 2022.
– Hela Sundsvall kan vara stolta över det här laget, sa huvudtränaren Henrik Åhnstrand i Discovery plus.
Men ett hårt arbete krävs. Ekonomiskt har klubben haft några riktigt jobbiga år och spel i högsta serien kostar. Men det kommer några mycket välkomna miljoner från Svensk Elitfotboll (SEF) i form av TV-rättigheter och central sponsor.
Men klubben är hårt pressad ekonomiskt. Skillnaden på serierna har nog aldrig varit större och GIF måste förstärka. Att locka publik till NP3 arena och att värva ihop ett slagkraftigt lag till 2022 blir i första hand sportchefen Urban Hagbloms absolut viktigaste uppgift.
Allsvenskt meriterade Linus Hallenius och lagkaptenen Pontus Engblom har gjort ett bra jobb som toppduo. De har gjort en stark höst och har stor del i avancemanget.
- De har blivit bättre och bättre och bättre, och det finns ingen bättre spelare i superettan än Linus, säger tränaren i Henrik Åhnstrand.
Men ledningen är alltså inställd på ett tufft och omfattande jobb. Så sent som 2019 backade klubben flera miljoner
I maj medgav Hans Selling som nyvald ordförande:
- Om vi inte lyckas ta in de här 12,4 miljonerna, då är det slut.
Folkaktie - en lösning?
Då hade han tankar på en folkaktie även i Giffarna – ett projekt som han tidigare genomdrivit i Timrå IK, där han också ingick i styrelsen.
Ur den knipan, när till och med elitlicensen var i fara kom klubben, men i augusti året därpå gick larmet igen när kommunen lämnade över tre icke betalda fakturor till Kronofogden. GIF saknade möjlighet att betala fakturor.
Men, Allsvenskt spel kostar och nu blir det ny fart på pengarna.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar