Färjestad bäst i klassen – som vanligt
SHL-laget Färjestad redovisar en vinst på höga 20 miljoner för säsongen 2022-2023. Även ordföranden Lars Appelqvist är överraskad och säger enligt Värmlands Folkblad att beloppet är häpnadsväckande.
-Vi hade budgeterat med en vinst på 2 miljoner, det är klart att det är ett belopp som sticker ut, säger Appelqvist som föreslås att väljas om vid kommande årsmöte.
Koncernen Färjestad är SHL:s ekonomiska tungviktare. Via ett eventbolag har föreningen full kontroll över den egna arenan, Löfbergs Lila Arena, med publikkapacitet på 8 250 åskådare.
Enligt Appelqvist är det främst tre faktorer som bäddat för vinstresultatet.
150 milljoner i eget kapital
Förra säsongens finalmatcher mot Luleå, utsålda kvartsfinalmöten med Frölunda i våras samt inga vidlyftiga spelarköp under den här säsongen.
Det egna kapitalet uppgår nu till 150 miljoner kronor, i en helt egen SHL-klass. Närmast följt av Frölunda md 75 miljoner. Inför säsongen 2023-2024 ska arenan moderniseras ytterligare och diskussioner förs om utökad läktarkapacitet för ståplats. Här finns ett stort krav om fler platser för ståplats.
Nettoomsättningen uppgick till 234 miljoner, det hittills högsta i SHL-sammanhang.
-Det är bara det sportsliga resultatet som vi inte är nöjda med. Vi hade bra tryck och mycket publik i arenan hela säsongen, meddelar Stefan Larsson, vd.
Publiksnittet i grundserien var 7 296 åskådare/match och i slutspelet 8 250, det vill säga utsålt.
Räknar in nyförvärv
Tränaren Tomas Mitell har dukat ett attraktivt spelarbord inför höstens seriestart
. Djurgårdens stora målvaktslöfte Carl Lindbom finns numér hos värmlänningarna, liksom forwardstalangen Liam Öhgren. På backsidan finns två två ”hemvändare” i Magnus Nygren, tidigare Schweiz och Carl Dahlström från USA/Kanada. Här fick också stor offensiv kapacitet med nye David Tomasek samt Joel Kellman, hämtad från Växjö.
Ja, Mitell kan tvingas bänka forwardar som tar ordinarie platser hos konkurrent lag.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Svenskar är pålitliga som arrangörer. Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för Olympics Sweden Invitational Games. Ett idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter.
Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar