Privatpersoner räddar Redhawks
Malmö Redhawks är ett av de första SHL-lagen att redovisa det ekonomiska utfallet för säsongen 2022-2023.
I en intervju på föreningens hemsida meddelar ordföranden Mats Larsson att koncernresultatet slutar på minus 19,9 miljoner kronor.
Han försäkrar att elitlicensen inte ska vara i fara efter avstämning med SHL och ishockeyförbundets licensnämnd.
20 miljoner i Malmö-minus
Föreningen hade en tuff säsong med vikande publiksiffror, sponsoravhopp och en kamp för att rädda SHL-kontraktet. Avgörandet föll i det så kallade ångestkvalet mot Brynäs som flyttades till Hockeyallsvenskan.
-Vi har haft ökade kostnader inom alla sektorer, inte minst på resor. Vi har förlorat de åskådare som går tre till fyra gånger per år. Men vår kärna har trogna fans har vi behållit, summerar Mats Larsson.
Klubbens stora negativa resultat är förstås anmärkningsvärt då SHL-bidraget för säsongen 2022-2023 uppgick till cirka 40 miljoner kronor, i huvudsak baserat på TV-avtalet med CMore/Telia.
Enligt Mats Larsson har koncernen genomfört en nyemission av aktier och fått in sju miljoner kronor. Privatpersoner och företag har garanterat 15 miljoner kronor mot ränta.
-Det är en liknande lösning som 2017, säger Mats Larsson.
I slutet av juni genomför majoriteten av SHL-klubbarna sina årsmöten och presenterar boksluten. En tydlig signal och förutsättningar inför kommande säsong, 2023-2024. Malmö håller årsmöte tisdagen 20 juni.
Malmö har legat lågt under ”silly season”. Att notera är att bröderna Emil och Marcus Sylvegård har försvunnit till mästarlaget Växjö samt att 37-årige Carl Söderberg slutar. Totalt har hela 10 spelare ur vårens lag inte erbjudits nytt kontrakt.
För sportchefen Björn Liljander väntar sannolikt en ny nervös säsong. I våras räddades kontraktet via 4-1 i segrar i kvalet mot Brynäs.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0 till 12,0 procent.
Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
En dags biljett kostade 300 kr, två dagars entré minst 500 kr.
Åskådarna trängdes i varenda backe, utförslöpa, ja överallt under tävlingsdagarna.
Ändå tvingas nu de ansvariga medge att skid-VM drabbas av minst 1 miljon kronor i förlust, men det finns farhågor om mera.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.