Privatpersoner räddar Redhawks
Malmö Redhawks är ett av de första SHL-lagen att redovisa det ekonomiska utfallet för säsongen 2022-2023.
I en intervju på föreningens hemsida meddelar ordföranden Mats Larsson att koncernresultatet slutar på minus 19,9 miljoner kronor.
Han försäkrar att elitlicensen inte ska vara i fara efter avstämning med SHL och ishockeyförbundets licensnämnd.
20 miljoner i Malmö-minus
Föreningen hade en tuff säsong med vikande publiksiffror, sponsoravhopp och en kamp för att rädda SHL-kontraktet. Avgörandet föll i det så kallade ångestkvalet mot Brynäs som flyttades till Hockeyallsvenskan.
-Vi har haft ökade kostnader inom alla sektorer, inte minst på resor. Vi har förlorat de åskådare som går tre till fyra gånger per år. Men vår kärna har trogna fans har vi behållit, summerar Mats Larsson.
Klubbens stora negativa resultat är förstås anmärkningsvärt då SHL-bidraget för säsongen 2022-2023 uppgick till cirka 40 miljoner kronor, i huvudsak baserat på TV-avtalet med CMore/Telia.
Enligt Mats Larsson har koncernen genomfört en nyemission av aktier och fått in sju miljoner kronor. Privatpersoner och företag har garanterat 15 miljoner kronor mot ränta.
-Det är en liknande lösning som 2017, säger Mats Larsson.
I slutet av juni genomför majoriteten av SHL-klubbarna sina årsmöten och presenterar boksluten. En tydlig signal och förutsättningar inför kommande säsong, 2023-2024. Malmö håller årsmöte tisdagen 20 juni.
Malmö har legat lågt under ”silly season”. Att notera är att bröderna Emil och Marcus Sylvegård har försvunnit till mästarlaget Växjö samt att 37-årige Carl Söderberg slutar. Totalt har hela 10 spelare ur vårens lag inte erbjudits nytt kontrakt.
För sportchefen Björn Liljander väntar sannolikt en ny nervös säsong. I våras räddades kontraktet via 4-1 i segrar i kvalet mot Brynäs.
Mest lästa just nu
Riksidrottsförbundet, RF, ordförande Anna Iwarsson, har inte släppt tanken att finansmännen Christer Gardell och Ulf Rosberg tagit makten över svensk tennis på ett otillbörligt sätt, och i strid med RF: stadgar.
Därför har idrottens ombudsmän, tre till antalet, och som agerar direkt under Iwarsson, lämnat in en stämningsansökan till RIN, Riksidrottsstyrelsen, som nu har att avgöra om Gardell/Rosberg kan fortsätta att leda svensk tennis – som förbundets årsmöte i april ställde sig bakom.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar