Inget val för AIK - tvingas sälja spelare
AIK Fotboll AB:s delårsrapport, perioden januari-mars 2024, är ingen munter läsning för nyvalde ordföranden Mikael Jomer, 40 år, civilekonom och operativ chef för ett medicinteknikföretag. Han kommer närmast från förtroende uppdrag i Svarta Massan, en fristående ekonomisk förening som finns i AIK:s bakgrund.
Resultatet, drift, för perioden är minus 37,5 miljoner kronor och vd Fredrik Söderberg flaggar för att spelarförsäljningar blir nödvändiga under sommarens transfer fönster.
AIK Fotboll AB:s delårsrapport, perioden januari-mars 2024, är ingen munter läsning för nyvalde ordföranden Mikael Jomer, 40 år, civilekonom och operativ chef för ett medicinteknikföretag. Han kommer närmast från förtroende uppdrag i Svarta Massan, en fristående ekonomisk förening som finns i AIK:s bakgrund.
Tre på till salu- listan
Resultatet, drift, för perioden är minus 37,5 miljoner kronor och vd Fredrik Söderberg flaggar för att spelarförsäljningar blir nödvändiga under sommarens transfer fönster.
-Per den 31 mars var föreningens mål för eget kapital och skuldsättning uppfyllda medan intäkts och tillväxtmål visade brister, konstaterar Fredrik Söderberg.
Lagets ledande målskytt i vår, cyprioten Ioannis Pittas, fyra mål, har grekiskt intresse från storklubben AEK Atén. Grekiska medier rapporterade under tisdagen att AEK förbereder ett bud på tre miljoner Euro, cirka 35 miljoner kronor.
Andra spelare som väntas bli aktuella för försäljning är Taha Ayari och Rui Modesto. De har också ledningens godkännande för att inleda förhandlingar med andra klubbar.
Ombyggnad av spelartruppen och ny sportslig ledning 2023 är bidragande orsaker till föreningens ekonomiska utmaningar. Vidare har kvartalet belastats med 6 miljoner till följd av att spelarkontrakt avslutats i förtid, det gäller bland annat Jimmy Durmaz.
Det är den här säsongen helnorsk prägel på AIK, duon Henning Berg tränare och Tomas Berntsen, sportchef, samt tre spelare i A-truppen med tydlig Norge-koppling..
-Det är förväntade minus siffror, vi har signaler om att vi stabiliserat oss och vi kommer att fortsätta med det hela 2024, säger Fredrik Söderberg i en analys av kvartalsrapporten.
-Vi vet om att vi är underfinansierade och behöver jobba med kostnadssidan. Att sälja spelare räknar vi med varje år, nu kan vi behöva sälja fler spelare då vi vet att vi inte kommer att spela i Europa, avslutar Fredrik Söderberg.
Han tog över vd. stolen under 2023 sedan Manuel Lindberg lämnat AIK-styret.
Rapportens röda siffror är i stark kontrast till försäljningen av årskort till innevarande säsong. Beloppet uppgår till 34,9 miljoner kronor, det högsta någonsin, tidigare rekord var 30,2 miljoner inför 2023 år säsong. Herrlagets publiksnitt efter fyra spelade hemmamatcher är höga 30 891 åskådare.
Bakslaget i siffror
Bokslutet för 2023 visade en nettoomsättning på 260,7 miljoner kronor, en minskning med fyra procet jämfört med föregående år. 2023 års resultat gav ett minus på 23,9 miljoner och det egna kapitalet sjönk från 81,4 miljoner 2022 till 57,4 vid 2023 års bokslut.
Under förra säsongen ökade personalkostnaderna med 17,2 miljoner. En direkt följd av den ”ombyggnad” av ledning och spelartrupp som ägde rum. 2023 var ett sportsligt misslyckat år med en slutlig 11:e plats i tabellen.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar