Inget val för AIK - tvingas sälja spelare

AIK Fotboll AB:s delårsrapport, perioden januari-mars 2024, är ingen munter läsning för nyvalde ordföranden Mikael Jomer, 40 år, civilekonom och operativ chef för ett medicinteknikföretag. Han kommer närmast från förtroende uppdrag i Svarta Massan, en fristående ekonomisk förening som finns i AIK:s bakgrund.

Resultatet, drift, för perioden är minus 37,5 miljoner kronor och vd Fredrik Söderberg flaggar för att spelarförsäljningar blir nödvändiga under sommarens transfer fönster.

_AIK sålde ändå årskort för 34,9 miljoner kronor, det högsta någonsin,

AIK Fotboll AB:s delårsrapport, perioden januari-mars 2024, är ingen munter läsning för nyvalde ordföranden Mikael Jomer, 40 år, civilekonom och operativ chef för ett medicinteknikföretag. Han kommer närmast från förtroende uppdrag i Svarta Massan, en fristående ekonomisk förening som finns i AIK:s bakgrund.

Tre på till salu- listan

Resultatet, drift, för perioden är minus 37,5 miljoner kronor och vd Fredrik Söderberg flaggar för att spelarförsäljningar blir nödvändiga under sommarens transfer fönster.

-Per den 31 mars var föreningens mål för eget kapital och skuldsättning uppfyllda medan intäkts och tillväxtmål visade brister, konstaterar Fredrik Söderberg.

Lagets ledande målskytt i vår, cyprioten Ioannis Pittas, fyra mål,  har grekiskt intresse från storklubben AEK Atén. Grekiska medier rapporterade under tisdagen att AEK förbereder ett bud på tre miljoner Euro, cirka 35 miljoner kronor.

Andra spelare som väntas bli aktuella för försäljning är Taha Ayari och Rui Modesto. De har också ledningens godkännande för att inleda förhandlingar med andra klubbar.

Ombyggnad av spelartruppen och ny sportslig ledning 2023 är bidragande orsaker till föreningens ekonomiska utmaningar. Vidare har kvartalet belastats med 6 miljoner till följd av att spelarkontrakt avslutats i förtid, det gäller bland annat Jimmy Durmaz.

Det är den här säsongen helnorsk prägel på AIK, duon Henning Berg tränare och Tomas Berntsen, sportchef, samt tre spelare i A-truppen med tydlig Norge-koppling..

-Det är förväntade minus siffror, vi har signaler om att vi stabiliserat oss och vi kommer att fortsätta med det hela 2024, säger Fredrik Söderberg i en analys av kvartalsrapporten.

-Vi vet om att vi är underfinansierade och behöver jobba med kostnadssidan. Att sälja spelare räknar vi med varje år, nu kan vi behöva sälja fler spelare då vi vet att vi inte kommer att spela i Europa, avslutar Fredrik Söderberg.

Han tog över vd. stolen under 2023 sedan Manuel Lindberg lämnat AIK-styret.

Rapportens röda siffror är i stark kontrast till försäljningen av årskort till innevarande säsong.  Beloppet uppgår till 34,9 miljoner kronor, det högsta någonsin, tidigare rekord var 30,2 miljoner inför 2023 år säsong. Herrlagets publiksnitt efter fyra spelade hemmamatcher är höga 30 891 åskådare. 

Bakslaget i siffror

Bokslutet för 2023 visade en nettoomsättning på 260,7 miljoner kronor, en minskning med fyra procet jämfört med föregående år. 2023 års resultat gav ett minus på 23,9 miljoner och det egna kapitalet sjönk från 81,4 miljoner 2022 till 57,4 vid 2023 års bokslut.

Under förra säsongen ökade personalkostnaderna med 17,2 miljoner.  En direkt följd av den ”ombyggnad” av ledning och spelartrupp som ägde rum.  2023  var ett sportsligt misslyckat år med en slutlig 11:e plats i tabellen.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
”I februari reste jag med familjen på semester. Då hade jag jobbat mer än 14 månader utan en enda ledig dag. Jag är målinriktad och gillar att anta utmaningar men i långa loppet är det inte hållbart att arbeta så”,
Med de orden vill Peja Lindholm lämna  uppdraget som vd i Östersunds fotbollsklubb.
Problemet är löst, Finnvedsvallen  en fotbollsarena igen
När IFK Värnamo har i sin ”femte hemmamatch” mot Kalmar FF den 19 maj blir det faktiskt spel på just hemmaplan, på egna Finnvedsvallen!

Eländet som bekymrat hela Fotbolls-Sverige är löst och åtgärdat.

Problemet är löst, Finnvedsvallen  en fotbollsarena igen
När IFK Värnamo har i sin ”femte hemmamatch” mot Kalmar FF den 19 maj blir det faktiskt spel på just hemmaplan, på egna Finnvedsvallen!

 

 

 

 

Eländet som bekymrat hela Fotbolls-Sverige är löst och åtgärdat 
Årets SM-vinnare på både herr- och damsidan kommer att tilldelas Bengt Johanssons pokal. Efter handbollslegendarens bortgång 2022 påbörjades arbetet med de nya pokalerna till Bengas minne - nu är de redo att lyftas för första gången.
 De båda pokalerna är inte bara symboler för seger, utan också för hans arv och minne.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

”Gör golfen vildare”. Med den slogan lanserar Världsnaturfonden WWF och Svenska Golfförbundet (SGF) ett nytt  samarbete  En rad insatser ska gynna naturen – allt från blomsterängar för pollinerande insekter till att bygga bihotell.
Kampanjen Gör golfen vildare  riktas brett till både allmänheten, företag och organisationer.

Sedan starten 1991 har den ideella organisationen Folkspel, via främst BingoLotto och Sverigelotten, betalat ut uppemot 18 miljarder till svenskt föreningsliv.  Men det är inte nog.nu startar Folkspel Joyna, ett nytt digital tlotteri.

Lagom som många sportentusiaster hade fått ordning på valet av kanal och visste hur man tekniskt går tillväga – då lanseras en ny streamingtjänst och vänder upp och ned på allt som människor har lärt sig och vant sig vid. 

Köp – och säljfesten rasar med oförminskad intensitet i hockeyns högsta divisioner. Vad som tidigare dementerats med eftertryck blir den här årstiden till sanningar. Kontrakt rivs, och nya skrivs. 
Att SHL-lag har spelare i karantän, och vägrar  tillträde till omklädningsrum, har mindre betydelse – bara kontraktssumma och längd är tilltalande.