Så ska den gamla VM-stadion hyllas

I år fyller Malmö stadion 60 år, ett landmärke som kommit att bli en symbol för både idrott och starka känslor. En epok som Malmö stadsarkiv nu uppmärksammar med en utställning. Under 2026 inleds rivningen av arenan som invigdes i samband med fotbolls-VM 1958.

2026 sätter grävskoporna tänderna i Malmö Stadion. Den 60 år gamla arenan har gjort sitt och ska lämna plats för tre nya arenor.

Att Malmö Stadion ska rivas har varit känt sedan länge. Men nu finns ett förslag på en tidsplan. Rivningen ska ske år 2026. När den gamla idrottsanläggningen jämnats med marken kommer den ersättas med en simanläggning, en friidrottsarena och en multihall. Sedan tidigare har MFF tillgång till moderna Swedbank Stadion som stod klar 2009.

Tidsplanen för rivningen är indelad i olika etapper och området innehåller  även en idrottsinriktad grundskola  som ska stå klar redan år 2020.

Den 18 december är det vernissage för Stadsarkivets nya utställning som gör flera nedslag i stadions 60-åriga historia.

– Utställningen väver samman berättelser från svunna tider med fotografier, föremål och arkivhandlingar. Bland annat kommer Carl Lewis löparskor att visas upp, säger Josef Gersner, arkivarie på Malmö stadsarkiv.

På invigningskvällen blir det dessutom föredrag med MFF-legendaren Lena Videkull på ämnet Damfotboll: En framgångssaga? Under de 60 år Malmö stadion har varit centrum för Malmös idrottsliv har damfotbollen vuxit från tanke till verklighet.

Malmö stadion kan betraktas som ett monument över idrottens segertåg under 1900-talets första hälft.  När Stadion invigdes 1958 var 8 886 föreningar anslutna till Riksidrottsförbundet och den moderna tävlingsidrotten ett faktum. Antalet utövare hade ökat explosionsartat och så även åskådarna. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen