Kommunen jagar arenasponsorer

I Stockholmsregionen finns sju fotbollshallar och två fotbollstält, men i Upplands Väsby byggs nu den första fullstora fotbollshallen och den ska vara klar för användning från 1 april.

Stockholmregionen ska få sin första fotbollshall. I dag finns sju fotbollshallar och två fotbollstält, men hallen i i Vilunda saknar ännu namn och nu går kommunen ut och söker sponsorer. Tanken är att en eller flera företag ska få namnge hallen.

Pengar till kommunen

– Sponsring är ett sätt för oss att få in mer pengar till kommunkassan. Näringsliv och organisationer som ger sig in i sponsring av idrott ser möjligheterna med att förekomma i ett positivt sammanhang. En ny fotbollshall är en storsatsning på idrotten och en viktig symbol för vårt hälsofrämjande arbete , säger kultur- och fritidsnämndens ordförande Andrea Möllerberg (VB).

Upplands Väsby kommun äger och förvaltar ett antal idrottshallar. I Vilundaparken finns ishallen som numera heter Renew Arena via ett sponsoravtal . Inte långt därifrån byggs nu fotbollshallen som väntas stå klar för att tas i bruk från och med 1 april 2022.

Den nya fotbollshallens utformning är sällsynt med stora möjligheter att efter behov skapa både stora och små spelplaner. Kommunen räknar med att elitlag i Stockholmsområdet kommer att vara intresserade av att hyra hallen.

Fotbollshallens yttermått är ca 73 x 125 m. Spelplanen är 105 x 65 m med säkerhetsyta runt om på 3 m (långsidorna) respektive 4 m (kortsidorna).

Kostnaden för själva fotbollshallen beräknas landa på ca 72 mkr, till det kommer kostnader för grundläggning samt markåtgärder relaterade till grundvattentäkt och närliggande ås.

Peab gör hela jobbet.

Många förfrågningar

– Vi växer som idrottskommun och fotbollshallen är en viktig satsning för Väsbys barn och unga, men även för elitlagen i Storstockholm. Det finns bara ett tiotal fullstora fotbollshallar i Sverige och nu bygger vi en med optimal placering nära Arlanda och E4 där så många människor passerar varje dag, säger Andrea Möllerberg.

Vilundaparkens nya fotbollshall blir en träningshall med en fullstor 11-spelsplan. Konstgräsplanen kommer att gå att dela in i fyra mindre spelplaner med hjälp av ridåväggar så att åtta lag kan spela samtidigt.

– Det känns så kul att fotbollshallen snart står färdig! Vi har fått förfrågningar från olika föreningar och vi ser att det finns ett stort intresse, säger fritidschef Johanna Dermer.

I i Stockholmsdistriktet, fär det endast på Bosön och iSollentuna som det finnshar fullstora fotbollshallar, övriga är sju-spelsplaner. Fotbollstälten sätts upp under vinterhalvåret på 11-spelsplaner.

hallar i Stockholm

Så häer tillgången ut i dag: 

Danderyds fotbollshall; 7-spelsplan 

Spångahallen; 7-spelsplan 

Bosön fotbollshall; 11-spelsplan

Johan Björkmans tälthall; tält över 11-spelsplan 

Maxihallen Tumba; 7-spelsplan 

Grimstahallen; 7-spelsplan

Bro bollhall; 7-spelsplan 

Sollentuna fotbollshall; 11-spelsplan

Fotbollstält Nacka IP; 11-spelsplan  

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.

Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är  klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen