Kampen inleds om Jerringpriset

Omröstningen har startat om Jerringpriset. Radiosportens stora pris, ska få en ny mottagare. Nu ska svenska folket rösta och utse vinnaren bland elva nominerade.

Idrottsgalan i Globen den 16 januari ska avslutas med samma klimax somt tidigare. De sista rösterna ska räknas och beskedet tillkännages.

Elva blir till åtta finalister

Två månader återstår till galan och omröstningen når ett delmål den 16 december vid en första sammanräkning - "startelvan" reduceras till åtta finalister som ingår i tävlan fram till och med galakvällen.

Vem eller vilka har utfört Sveriges främsta idrottsprestation 2011 är frågan.

Det ska svenska folket avgöra och det kan ske på tre olika sätt, via webben, telefon och vykort.

- Vi har ett strålande idrottsår bakom oss, säger Bengt Skött, reporter på Radiosporten och mångårig projektledare för Jerringpriset.

- Det skulle kunna bli en segerrepris för Alshammar, Ekholm eller Kalla - eller en förstagångsvinnare, såsom det varit de senaste sju åren. Och det är häftigt att det finns många lag i striden i år.

Här är kandidaterna

Therese Alshammar, simning  (VM-guld 50 m fritt, totalseger världscupen)

Rolf-Göran Bengtsson, ridsport (EM-guld hoppning)

Helena Ekholm, skidskytte (VM-guld distans 15 km)

Fotbollslandslaget - dam (VM-brons)

Fotbollslandslaget - herr (avancemang till EM efter seger mot VM-tvåan)

Handbollslandslaget - dam (EM-silver)

Marcus Hellner, skidor (VM-guld sprint)

Ida Ingemarsdotter/ Charlotte Kalla, skidor  (VM-guld lagsprint)

Helena Jansson, orientering (VM-guld medeldistans, totalseger världscupen)

Lag Anette Norberg, curling (VM-guld)

Daniel Sedin, ishockey (seger NHL:s poängliga, framröstad av spelarna som grundseriens bäste spelare)

Fakta

Vinnare sedan 2000:
2010 Therese Alshammar
2009 Helena Jonsson
2008 Charlotte Kalla
2007 Zlatan Ibrahimovic
2006 Susanna Kallur
2005 Tony Rickardsson
2004 Stefan Holm
2003 Annika Sörenstam
2002 Carolina Klüft
2001 Magdalena Forsberg
2000 Magdalena Forsberg

Spelaraffärerna inom svensk elitfotboll ökar markant just nu. Transfermarknaden är het  och klubbar säljer ovh köper för stora pengar. 

IFK Göteborg har gjort en ny stor affär när italienska Serie B-klubben Sassuolo köpte Laurs Skjellerup som  blir en av IFK:s dyraste försäljningar genom tiderna då prislappen ska, enligt uppgifter, hamnat på drygt 46 miljoner kronor. Många minns också hur IFK sålde Malick Yalcouyé till engelska Brighton  och totalt handlar det om   intäkter på runt 100 miljoner kronor.

8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!

Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV.  Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.

 Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats. 

Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.