Nordea Tour kopplas till Europatouren
- Vi välkomnar den nya internationella prägeln och tror att det kommer att utveckla framför allt spelarna, men även Nordea Tour som tävlingsarena, säger Louise Permelin, vd på Svenska Golftourerna AB som driver och utvecklar den svenska proffstouren Nordea Tour, som funnits sedan 1984 och fungerar som en språngbräda för de svenska framtida stjärnorna på världens tourer.
Kommer att uppskattas
Tävlingsprogrammet för damernas Nordea Tour 2012 innehåller tio tävlingar med totalt cirka 2,5 miljoner kronor i prispengar. Nytt för i år är alltså att tre av tävlingarna ingår i Europatourens undertour, Ladies European Tour (LET) Access Series:
• Kristianstad Åhus Ladies Open på Kristianstads GK i Åhus, 10-12 maj.
• Ljungbyhed Park PGA Ladies Open på Ljungbyhed GK, 16-18 maj.
• Norwegian Ladies Open på Losby i Norge, 4-6 juli.
Kristianstad Åhus Ladies Open är dessutom premiärtävling på Nordea Tour för damer 2012.
Tillbaka som arrangör
- Vi är väldigt glada att få arrangera en internationell tävling och samtidigt visa upp vår fina golfbana. Därför känns det mycket bra att få arrangera en tävling som ingår i Europatourens undertour. Det är kul att vara tillbaka som arrangör efter några års uppehåll. Med den erfarenhet av golftävlingar som finns i klubben är jag övertygad om att det blir en tävling som kommer att uppskattas av både tävlande och publik, säger Mats Nilsson, klubbchef på Kristianstads GK i Åhus.
Ljungbyhed Park PGA Ladies Open på Ljungbyhed GK är den andra tävlingen på årets Nordea Tour damer, och även den andra som kommer att ingå i LET Access Series.
- Det är häftigt och kommer verkligen att bli ett lyft för hela tävlingen, med mer prispengar och bättre och större startfält. Jag tycker det är jättebra att touren får en starkare koppling till Europatouren, och att tjejerna genom spel på LET Access Serie kan spela sig upp till nästa nivå, säger Peter Svallin, tävlingsansvarig för Ljungbyhed Park PGA Ladies Open.
Tio TV-sändningar
Förutom de två redan nämnda tävlingarna kommer alltså även den nya tävlingen Norwegian Ladies Open, på Losby i Norge 4-6 juli, att ingå i LET Access Series.
Precis som förra året kommer både Viasat Golf och Eurosport att visa 30 minuter långa sammandrag från tio tävlingar på damernas och herrarnas tour. Det är i skrivande stund inte klart vilka tävlingar.
- Det känns mycket bra att svensk damgolf får två nya tävlingar på Nordea Tour och att tre av tävlingarna kommer att ingå i undertouren till Europatouren, säger Louise Permelin, vd på Svenska Golftourerna AB.
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















