Jackpott för evenemanget
- Vi är jätteglada att så många tittare den gångna veckan har hittat till bandysporten, säger Jens Tolgraven, exekutiv producent på TV4 Sport.
"Gjort bra livesändningar"
Redan under premiärmatchen följde 280 000 tittare Sveriges framfart. Därefter har intresset för bandy-VM bara ökat.
- Söndagens notering på 610 000 tittare är bättre än vad vi i förväg hade kunnat hoppas på. Så här dagen efter mästerskapet är vi supernöjda med att vi har lyckats göra tilltalande livesändningar från VM, säger Jens Tolgraven.
- Från TV4:s sida tycker vi att det är extra roligt att bandyn, med hjälmkameran, kan vara världsledande med att utveckla sin TV-produkt. Stärkta av den här tittarframgången ser vi nu med tillförsikt fram emot slutspelet och finalen på Friends Arena.
"Vi hade lyckats"
Sverige föll tungt i söndagens VM-final mot Ryssland, men mästerskapet blev en publiksuccé. Turneringen lockade totalt 35 767 åskådare, vilket ger ett snitt på 1 788 åskådare per match.
- Det var mäktigt att det kom så många åskådare till finalen och se folkhavet i arenan. Men jag blev mest berörd när det kom över 3 000 till gruppspelsmatchen mellan Sverige och Kazakstan. Då kände vi att vi hade lyckats, säger Örjan Eriksson, projektledare för VM.
Det har slagits publikrekord i både Arena Vänersborg och på Arena Heden i Göteborg.
- Vänersborg har stått för ett helt suveränt arrangemang tillsammans med GAIS Bandy och Gripen Trollhättan. Det visar på ett gott samarbete mellan föreningarna i väst, säger bandyförbundets marknadschef Per Selin.
443 för många...
- Vi har haft mer publik än beräknat i samtliga matcher, säger Stig Bertilsson, ordförande i IFK.
Kalkylen före VM låg på runt 20 000 sålda biljetter. Nu uppnåddes alltså 35 767 åskådare i Arena Vänersborg (17 matcher), Frognerstadion i Oslo, Slättbergshallen i Trollhättan och Arena Heden i Göteborg.
Inför söndagens VM-final gav Brandförsvaret klartecken att ta in 5 200 åskådare.
Nu kom 5 643 åskådare in – och därmed fick arenan ett nytt publikrekord!
Stig Bertilsson en vinnare
Totalt sett uppnåddes alltså nära nog dubbelt så många åskådare än vad som var kalkylerat.
Sverige vann inte VM-finalen, men det fanns ändå en svensk segrare.
Nämligen VM-generalen Stig Bertilsson, ordförande i arrangörsklubben IFK Vänersborg och den som har drivit projektet.
Han har påverkat och övertygat alla och envar. Allt från 350 volontärer till de styrande i Internationella Bandyförbundet.
Han har stått i spetsen för arbetet från början till slut. Nått gynsama överenskommelser, skrivit avtal och som den företagare han är har han också sett till att det har funnits en vinstmarginal i både stora och små uppgörelser.
Nytt TV-avtal
Inte minst, Stig Bertilsson såg till att många människor upptäckte vilken förnämlig Arena Vänersborg är – om än dyr... Skandalhallen bär nu ett mer positivt signum.
Inte undrade på att han skrattade ikapp med den förmögne RIB-presidenten Boris Skrynnik som gladde sig över den ryska segern, men också över ett lyckat arrangemang.
Boris Skrynnik som också passade på att skriva på ett nytt TV-avtal med TV4 före söndagens final.
IFK var värdklubb och tog en risk med arrangemanget, men gick hem och välkomnar varje krona som kommer till egna kontot. I synnerhet som blev det blev fler än beräknat.
Mest lästa just nu
Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1 i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”. Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final.
Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.