50 000 för första gången på Friends?

Österrike den 11 oktober, Tyskland den 15 oktober. Ödesmättade dagar på Friends Arena. Det tycker åtskilliga och följden är att biljetterna går åt som smör i solsken. För första gången kan 50 000 pressas in i nationalarenan.
Fullsatt, en laddad stämning och match. Räknar med två höjdpunkter i mitten på oktober på Friends Arena. Foto: Leif R Jansson, TT Nyheter


En månad återstår, alla vet vad som gäller och intresset kommer att trissas upp för varje dag.

VM-spel i Brasilien eller inte, det är frågan.

Vill ah en tolfte spelare

Förbundskapten Erik Hamrén värdesätter en entusiastisk hemmapublik:

- Vi hoppas få det liv vi hade på Irland även på Friends Arena. Att det där trycket som ger det lilla extra kommer att finnas.

- Publiken betyder ju jättemycket. Att kallar dem för den tolfte spelaren är ingen överdrift. Så är det verkligen – de kan hjälpa till att lyfta ett lag.

Avgörande på fem dagar

Två landskamper på fem dagar, med all media och all fokusering på fotboll.

Faktum är att matchen mot Tyskland redan är slutsåld medan det återstår ett fåtal biljetter till matchen mot Österrike, det mötet som troligen blir avgörande för utgången i VM-kvalet.

Österrike vann senast, men nu har Sverige repat mod, stärkt av de senaste segrarna.

Sverige avancerar på världsrankingen

Internationella fotbollsförbundet presenterade sin världsranking på torsdagen hade Sverige med viss automatik klättrat till 22:a plats.

Noterbart – Sverige har passerat övriga tvåor och tänkbara motståndare i VM-kvalet. Med den betydelsen att i playoff skulle Hamrén bli seedat och slippa gäng som Portugal, Grekland eller Kroatien.

Även om Frankrike, Ungern, Ukraina eller Island kanske inte låter så mycket lättare. En match mot Lars Lagerbäcks nuvarande landslaget, alltså, Island, är under uppsegling.

 

Fakta

Landslagets publiksiffror hittills på Friends
Sverige – England 4-2
Publik: 49 967
Sverige – Argentina 2-3
Publik: 49 646
Sverige – Irland 0-0
Publik: 49 436
Sverige – Färöarna 2-0
Publik: 32 858
Sverige – Norge 4-2
Publik: 13 438

VM-kvalets avgörande
KVar att spela i gruppen:
11 oktober
Tyskland–Irland
Sverige–Österrike
Färöarna–Kazakstan
15 oktober
Sverige–Tyskland
Färöarna–Österrike
Irland–Kazakstan

Villkoren
Vinner Sverige mot Österrike är en plats säkrad i playoff. Oavgjort innebär att det måste bli en poäng mot Tyskland, om nu inte Österrike faller igenom mot Färöarna

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen