Björn Örås beredd att skriva avtal
PGA National Sweden driver driver golfanläggning söder om Bara alldeles intill Bokskogens GK och Torups slott, omkring tio kilometer öster om centrala Malmö. Här finns två 18-håls golfbanor, en niohålsbana samt ett hotell.
Samlas i Skåne
Nu ska det bli platsen för golf-Sveriges största tävling.
Om än i stark konkurrens med Europatouren för damer som är tillbaka i Sverige efter fem år med Vasatorp i Helsingborg som spelplats.
Nästa år blir det Europatour-tävling även på annat håll i Skåne för herrarna. PGA National, Vasatorp och Barseväck var med i racet ursprungligen.
Örås bakom beslutet
Nu har de resonerat och funnit det vettigast i en fördelning av år och bana.
- Allt är inte i hamn än, men nästan. Det borde egentligen varit klart, säger Björn Örås.
Det är hans satsning som har banat väg för en framträdande Europatourtävling på Bro Hof där han investerat en halv miljard för att bygga landets främsta golfanläggning.
Så här ska de spela
Efter fyra år i svit på Bro Hof känner han och tävlingsledaren för Nordea Master att det vore bra att skifta spelplats. För publikens skulle och även för sponsorerna skull. Det stimulerar intresset när tävlingen inte blir till en vana och upprepas årligen.
Därför jobbar parterna för det här schemat de närmaste åren:
2014: PGA National
2015: PGA National
2016: Bro Hof
2017: Barsebäck
Bygger upp stortävling
På Vasatorp har man tagit beslut att satsa på damerna. Klubbens ordförande Carl Hegelund förklarar:
- Arrangemanget är säkrat ekonomiskt, att satsa på en herrtävling innebär en för stor risk.
Anläggningen blir platsen för den svenska Europatourtävlingen i tre år.
Budgeten i år ligger på 7,5 miljoner kronor och där 2,2 miljoner är prispengar. Men till nästa år är siktet inställt på en dubblad tävlingsbudget.
Mest lästa just nu
Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.
Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.
De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.
Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















