Vasaloppet fulltecknat på 90 sekunder
Det enorma intresset för Vasaloppets vintervecka fortsätter att öka. När anmälan till loppen 2015 öppnade klockan nio på söndagsmorgonen kraschade hemsidan. När systemen sedan öppnades på nytt en timme senare fylldes Vasaloppet och StafettVasan på mindre än två minuter.
Kämpade vid datorerna
Ni kan ju tänka er så många som kämpade framför sina datorer för att komma över de åtråvärda nummerlapparna. Med många lyckliga och kanske lika många besvikna.
- Trots den varma vintern kan vi konstatera att intresset för våra lopp nått nya nivåer, vilket är det bästa kvittot vi kan få på vårt arbete. Det är fantastiskt att så många vill röra på sig och sätta långsiktiga mål för sin träning, , säger Vasaloppets vd Anders Selling.
- Sedan är det beklagligt att tekniken inte håller måttet och jag ber om ursäkt till alla som fick sitta och vänta. Vi måste helt enkelt se över anmälningsproceduren ytterligare för att möta detta extrema intresse på bättre sätt.
15 800 lyckliga
Anledningen till att servrarna kraschade var att intresset för vinterveckans övriga lopp var väsentligt större än tidigare vilket gav en fyra gånger högre belastning än 2013, då Vasaloppet fylldes på tio minuter.
När anmälan öppnade igen klockan 10 fanns endast platser till de mest populära loppen Vasaloppet och StafettVasan tillgängliga, vilka då fulltecknades på en och en halv respektive två minuter.
- Givetvis är det tråkigt att vi inte kan göra plats för alla men Vasaloppet har sina 15 800 platser och tyvärr blir många utan när intresset är så enormt. I hela vinterveckan har vi plats för 68 000 skidåkare så om man kan tänka sig att åka något annat lopp finns fortfarande möjligheten att vara med på folkfesten nästa vinter.
Mest lästa just nu
Ishockeyns 14 SHL-klubbar står ekonomiskt väl rustade inför framtiden. För tredje säsongen i rad noteras nytt publikrekord med totalt 2 417 984 unika åskådare, vilket ger ett publiksnitt med 6 643 åskådaare per match. Det är det högsta snittet någonsin i ligans historia, det tidigare rekordet var från säsongen 2011-2012 med 6 393 personer per match.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Klippet med ny storsponsor och därmed bytet till ny titel, Al Shira'aa Falsterbo Horse Show, väckte reaktion vid avslöjandet.Nu kommer protester i form av avhopp. Sponsorer vill inte vara med längre. Som mångåriga partnern, foderföretaget St. Hippolyt där företagets vd Line R. Kofod säger i Sydsvenska Dagbladet:
– Vi har våra principer.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.