Vasaloppet fulltecknat på 90 sekunder

Det tog 90 sekunder, sedan var Vasaloppet fulltecknat. 15 800 platser bokades rekordsnabbt trots att hemsidan kraschade.
Det här vill allt flera människor uppleva. Att åka skidor nio mil. Trycket har aldrig varit större på Vasaloppet. Foto: Ulf Palm, TT

 

Det enorma intresset för Vasaloppets vintervecka fortsätter att öka. När anmälan till loppen 2015 öppnade klockan nio på söndagsmorgonen kraschade hemsidan. När systemen sedan öppnades på nytt en timme senare fylldes Vasaloppet och StafettVasan på mindre än två minuter.

Kämpade vid datorerna

Ni kan ju tänka er så många som kämpade framför sina datorer för att komma över de åtråvärda nummerlapparna. Med många lyckliga och kanske lika många besvikna.

- Trots den varma vintern kan vi konstatera att intresset för våra lopp nått nya nivåer, vilket är det bästa kvittot vi kan få på vårt arbete. Det är fantastiskt att så många vill röra på sig och sätta långsiktiga mål för sin träning, , säger Vasaloppets vd Anders Selling. 

- Sedan är det beklagligt att tekniken inte håller måttet och jag ber om ursäkt till alla som fick sitta och vänta. Vi måste helt enkelt se över anmälningsproceduren ytterligare för att möta detta extrema intresse på bättre sätt.

15 800 lyckliga

Anledningen till att servrarna kraschade var att intresset för vinterveckans övriga lopp var väsentligt större än tidigare vilket gav en fyra gånger högre belastning än 2013, då Vasaloppet fylldes på tio minuter.

När anmälan öppnade igen klockan 10 fanns endast platser till de mest populära loppen Vasaloppet och StafettVasan tillgängliga, vilka då fulltecknades på en och en halv respektive två minuter.

- Givetvis är det tråkigt att vi inte kan göra plats för alla men Vasaloppet har sina 15 800 platser och tyvärr blir många utan när intresset är så enormt. I hela vinterveckan har vi plats för 68 000 skidåkare så om man kan tänka sig att åka något annat lopp finns fortfarande möjligheten att vara med på folkfesten nästa vinter.

Fakta

Om Vasaloppet

Anmälningarna till vinterveckans övriga lopp flyttas till nya datum och delas upp på flera dagar för att minimera risken för överbelastning. Anmälan till de olika loppen sker under ”Mina sidor” på vasaloppet.se och öppnar enligt följande:

Tisdag 18 mars kl 19.00: TjejVasan och HalvVasan

Onsdag 19 mars kl 19.00: KortVasan och UngdomsVasan

Torsdag 20 mars kl 19.00: Öppet Spår måndag och Öppet Spår söndag

Fredag 21 mars: Anmälningskoder för Vasaloppet och StafettVasan skickas ut.

Klagande parter, bland annat Happy Golfer AB med flera och med över 100 000 medlemmar kan välja fortsatt strid i  Patent och Marknadsdomstolen, en del av Stockholms Tingsrätt. 

Konkurrensverket tar inte ställning till om ”konkurrensbegränsande samarbete/missbruk av dominerande ställning ägt rum”.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen