Succé för Hammarbys CSR-initiativ

I januari inledde Hammarby Fotboll ett integrationsprojekt via klubbens CSR-program Samhällsmatchen.Asylsökande har fått språkundervisning och praktik i matchorganisationen under sin asylprocess. Nu påbörjas ett samarbete med Folkuniversitet för att säkerställa att  asylsökande får möjlighet till språkundervisning och en meningsfull tid i väntan på sitt asylbesked.  

– Tack vare Folkuniversitet blir det enklare att komma i kontakt med asylsökande, vilket har varit en större utmaning än väntat. Genom Samhällsmatchen kan Folkuniversitet fortsätta med asylgrupper som de annars hade varit tvingade att släppa. Att vi kan göra denna satsning beror på ett projektstöd från Länsstyrelsen i Stockholm och tack vare samarbetet med Stena Fastigheter Stockholm. Åter ser vi ett bevis på kraften när fotbollen, myndigheter och näringslivet jobbat tillsammans, säger Abel Abraham, CSR-ansvarig vid Samhällsmatchen. 

72 asylsökande ska delas upp i fyra grupper med 18 deltagare per grupp och erbjudas lektioner i svenska två gånger i veckan.Utbildningarna är redan i gång. 

– Samhällsmatchen står för lärarkostnaderna och bistår med lokaler. Folkuniversitetet tillsätter lärare som haft grupperna innan och nyttjar samma studiematerial som grupperna redan kör utifrån, säger Abel Abraham. 

Deltagarna i integrationsprogrammet blir också inbjudna till en Hammarbydag den 7 juli. De 72 asylsökande, som medverkar i utbildningen ska då bjudas på en rundvandring på Tele2-arena och sedan se matchen mot Falkenberg.

Samhällsmatchen, som är Hammarby Fotbolls CSR-initiativ, har på mindre ett halvår anordnat karriärdagar med över 500 besökare (vilket resulterat i minst 30 jobb), en sommarjobbsförmedling med 350 besökare och 30 sommarjobb som resultat, flertalet spontanfotbollskvällar för ungdomar i Söderort samt gåfotboll för pensionärer. Även detta i Söderort.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja