Han tror på 30 miljoner i EM-vinst
Han beskriver sig själv som ekonom i livserfarenhet. Egenskaper som ska bidra till att pågående EM, det 14:e mästerskapet i ordningen, blir tidernas svenska handbollsfest. Trots fiaskot mot Portugal.
EM-generalen, Krister Bergström, rekryterades från AhaWorld AB, som investerar inom internet-baserat spel med kärnverksamhet i nätcasino-branschen. Hans stora utmaning är att fylla 170 000 stolar i de arenor där mästerskapet äger rum. Gruppspelet i Göteborg blev en fullträff, med tre utsålda Scandinavium, totalt över 30 000 åskådare.
Hans bakgrund inom handbollen är också gedigen, med ett 40-årigt engagemang inom Göteborgs-handbollen som ledare och tränare i olika funktioner.
Mellanrundan i Malmö Arena går också att räkna hem, finalspelet i Tele 2 Arena i Stockholm är mer ovisst beroende på vilka lag som når striden om medaljer.
85 miljoner i intäkter
Krister Bergström mål är att sälja 170 000 biljetter till ett snittpris av 500 kronor, lika med 85 miljoner kronor.
- Så här långt ser det bra ut, men facit har jag först efter medaljmatcherna. Tele 2 har byggts om för att rymma 20 000 åskådare och når vi en 80 procentig beläggning är det bra, säger Krister Bergström.
Sverige, med fyra EM-guld, arrangerade senast 2002, med svensk guldjubel i Globen efter 33-31 mot Tyskland i finalen. Magnus Wislander utsågs till turneringens, MVP, mest värdefulla spelare.
-Publikt kommer vi att överträffa 2002 års turnering, beroende på ökat handbollsintresse, fler deltagande lag och att vi förfogar över större arenor. Jag är övertygad om att aldrig tidigare har så många tittat på handboll, antingen på plats, eller framför TV när mästerskapet ska summeras, sammanfattar Krister Bergström.
30 miljoner i behållning
Det ekonomiska överskottet beräknas landa i storleksordningen 30 miljoner kronor, till gagn för svensk handboll och dess verksamhet.
För första gånger rymmer mästerskapet 24 lag och med tre arrangörsländer. Gruppspel har avgjorts i norska Trondheim och i Wien, Österrike där också huvudrundans grupp 1 avgörs och med Kroatien och Spanien i tydliga favoritroller.
Två stora förhandsfavoriter har redan fått lämna; Danmark, regerande världs och olympiamästare, samt Frankrike, alltid i medaljkamp i de stora mästerskapen.
Danmarks uttåg var negativt för EM-staben, men tonvikt i biljettförsäljningen är förköpsbiljetter och Krister Bergström kalkylerar med röda lyktor i Malmö Arena – även utan Danmarks medverkan.
EM-generalens våta dröm är förstås att Sverige kommer ur Malmö-rundan med en plats till finalen i Tele 2 i fickan. Sverige, under avgående förbundskaptenen Kristján Andrésson, har dock oddsen emot sig. Inte bara spelmässigt, utan även vid sidan av banan.
Avslöjandet att fyra spelare, med lagkapten Jim Gottfridsson i spetsen, haft en glad kväll på en Malmö-krog, var skandalöst och tvingade fram en offentlig ursäkt från kvartetten, utöver Gottfridsson även Kim Ekdahl du Rietz, Anders Nilsson och Lukas Nilsson.
Kan harmonin återvända?
-Vi har brustit i omdömet och tar fullt ansvar för det vi har gjort. Vi har bett om ursäkt till samtliga i laget och till alla som jobbar för att göra den här EM-turneringen till en höjdpunkt, sade Jim Gottfridsson.
Återstår att se om harmoni och lagkänsla går att återskapa eller har Andrésson ”tappat omklädningsrummet” inför säsongens viktigaste matcher.
2023 blir ett svettigt år för Krister Bergström, under året arrangeras två världsmästerskap i svenska hallar, för herrar tillsammans med Polen och för damer tillsammans med Norge och Danmark.
Kjell Nilsson
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.