Norska chocken hemma i Holmenkollen
Coronaviruset stoppade åskådarna från lördagens och söndagens tävlingar i Holmenkolllen, 7 kilometer utanför Oslos centrum. Holmenkollen SKIfestival är arrangör och förlorar miljoner kronor i uteblivna entréintäkter, på mat och dryck och souvenirförsäljningen. Hur många miljoner? Ännu vet ingen. Dessutom, ikonen Therese Johaug förlorade en spurtduell mot Frida Karlsson.
Och för att inte tala om alla hotell och krogar i Oslo. Holmenkollens tävlingar i mars är det största för staden och landet efter nationaldagen 17 maj. 17 000 biljetter a´ 410 kronor var sålda i förväg. En intäkt på nästan 7 miljoner kronor. Normalt hade 30 000 personer köpt biljetter, en intäkt på drygt 12 miljoner. Det är oklart om de som köpt biljetter i förväg får pengarna tillbaka. Förmodligen blir det en juridisk fråga.
Tomma tält
Arrangören hade lagt ned stora pengar i förberedelser. Bara att sätta upp staketet runt tävlingsområdet är en miljonkostnad. 100-tals funktionärer var på plats. De stora tälten var uppsatta vid eventområdet bredvid hoppbacken, Oslos landområde, 300 meter från stadions läktare. Där skull bland annat Norges skidförbund haft middagar med för sina sponsorer. Nu var där ekande tomt.
Det var i torsdags kväll som beskedet kom att åskådare inte var välkomna. Utanför arenaområdet kunde inte arrangören hindra åskådare att vara.
Enligt NRK var mellan 4 000 och 5 000 personer var på plats i skogarna och som vanligt var det gott om fyllefester. Ett 80-tal tonåringar var så redlösa att polis och Röda Korset tvingades gripa in och ta hand om dem. Polisen har kontaktat föräldrarna att hämta ungdomarna.
Frida chockade Norge
Chocken över att oövervinnligs Therese Johaug förlorade spurten mot 20-åringen Frida Karlsson var stor. Johaug har vunnit 20 världscuplopp i vinter.
90 000 kronor till Frida, 45 000 till trean Ebba Andersson. Charlotte Kalla gjorde sitt bästa lopp i vinter och kom fyra.
Men chocken för det Skidnorge var större häromdagen när FIS tävlingschef Pierre Mignerey sa att det var dags att skrota 5-milen, en tävling som körts sedan 1902 och den enda 5-mil som finns på VC-programmet. Det var, om något, att svära i kyrkan.
Att vinna ”Kollens” 5-mil anses det tredje största i längdvärlden efter OS-och VM-guld.
Avgörs i Thailand?
En anledning är att norrmännen dominerar för mycket även om det var fyra ryssar först över mållinjen i fjol.. Startfältet blir allt tunnare.
Även damernas 3-mil är i fara. Fis, det internationella skidförbundet, vill korta distanserna så fler åkare kommer. Ifjol var det bara 45 som åkte 5-milen, i år är ett 50-tal anmälda. Flera länder sänder inga åkare.
Frågan kanske avgörs när Fis har kongress i skidparadiset i Thailand senare i år. Räkna med norska protester.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar