Udda förslaget om F1-loppet: Kör åt ”fel”
Håll i er nu. Av alla kreativa förslag för att hålla i gång idrotten kommer det kanske mest otroliga från England. Som en möjlighet fortsätta med racingens Storbritanniens GP, finns ett sannerligen unikt förslag - loppet ska köras åt fel håll.
Nej, förarna ska inte backa bilarna, utan de startar i motsatt riktning.
– Denna ovanliga tid kan också föra med sig ovanliga beslut, säger Silverstone-banans chef Stuart Pringle till Sky.
Ja, nog är det ett ovanligt förslag.
"Ingen dum idé"
Pringle fortsätter:
– Det är ingen dum idé. Vi har visserligen inte den licensen som krävs för att köra loppet i motsatt riktning, men jag anser att dagens villkor också kan föra med sig ovanliga beslut. Ingenting är uteslutet, säger Pringle.
Bakgrunden är att formel 1 fyller 70 år, , men när och hur premiärloppet ska köras vet ingen. Dert finns en viss förhoppning om att första loppet kan genomföras i mitten av juni och därefter hoppas F1 kunna anordna 15 till 18 lopp.
En idé är att flera lopp blir på en och samma bana, samt att tävla utan publik och det är ett förslag som brittiska Silverstone stöder.
Stallen är nära
– Det vore märkligt att köra utan publik, men vi är beredda att arbeta tillsammans med Formel 1 på alla sätt som de anser är bäst för mästerskapet. De flesta teamen har sina fabriker ett stenkast från vår bana vilket gör att det skulle vara enkelt för oss att köra flera lopp här, säger Stuart Pringle till Sky Sports.
– Vi har infrastrukturen, personalen kan gå hem och sova i sina egna sängar. Ifall det är så vi kan hjälpa till så är jag glad att göra det.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet noterade 55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.
Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar. Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord. iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar