Något för alla i Lidingöloppet
Lidingöloppet är stort, men har ni insett hur stort? Se här: TCS Lidingöloppet 30, TCS Lidingöloppet 15, Rosa Bandet-loppet, TCS Lidingöruset, TCS Lidingörullet, TCS Lidingöfemman, TCS Lidingöloppet Junior & Veteran, Lidingöloppet MTB 30 km, Lilla Lidingöloppet MTB, Lidingö Skolstafetter, TCS Lilla Lidingöloppet och TCS Lidingö Knattelopp – allt ingår i den nya löparveckan.
TCS Lidingöloppet är världens största terränglopp och en del av En Svensk Klassiker.
– Vi vill inspirera alla att prova på löpning och lägger därför till ett nytt kortare lopp i år som vi kallar TCS Lidingöfemman. Det gör vi för att locka alla som inte motionerat lika mycket under pandemin som de brukar göra och för de som just kommit i gång med sin löpning och vill få lite tävlingskänsla, vilket många saknat under det senaste året, säger Cecilia Gyldén, generalsekreterare
Motionärer och elit möts i år av en lång rad nyheter. Ett nytt säkrare format där den traditionella löparhelgen har blivit justlöparveckan och ett nytt femkilometerslopp
I vanliga fall avgörs TCS Lidingöloppet under tre dagar under den sista helgen i september. Men på grund av pandemin görs formatet om för öka säkerheten och minska eventuella risker för smittspridning.
Mest lästa just nu
Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.
Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.
De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.
Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar