I år är publiken välkommen till Lugnet
I fjol genomfördes Svenska Skidspelen i Falun helt utan publik på grund av pandemin. I år är gäller helt andra villkor –bra väder, mycket snö och skidsportens drottning, Therese Johaug, på startlinjen - och in i det sista hoppas arrangörerna på Frida Karlsson.
Förväntningarna har utmynnat i ett stort publikintresse. Senast det begav sig var vid VM 2015 när 281 600 besökare fyllde Lugnet till bristningsgränsen.
Så många åskådare blir det inte under Skidspelens fyra dagar i år. Men förhandsintresset är stort.
Tävlingen och Lugnet befäster ställningen som svensk skidsports centrum.
Så skapades Lugnet
Räkna med köer i synnerhet under helgen, även om SVT direktsänder tävlingarna
Allt började 1972 med en sporthall som då var Nordens största inomhushall med sina 90×45,5 meter. Året därpå byggdes skidstadion och hoppbackarna, som har renoverats både 1992 och 2014.
Numera rymmer området även simhall, innebandyhalll, bandyarena och, ny ishockeyhall och på området finns även även en gymnasieskola, Just nu pågår bygget av Lugnets nya badhus
I takt med utbyggnader och satsningar har stora tävlingar anordnats här. VM 2015 innebar att mästerskapet genomfördes på Lugnet för fjärde gången.
Ägarklubbarna får belöning
I propandan heter det att Lugnet är norra Europas idrotts- och fritidscentrum.
Det finns visst fog, inte minst det faktum att 65 av Riksidrottsförbundets 75 specialförbund kan bedriva verksamhet här och att över 50 idrottsföreningar är aktiva på Lugnet.
2020 delade Svenska Skidspelen AB ut över 500 000 kr till de 12 ägarklubbarna.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse
Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar