Nej till VM osannolikt men logiskt
- Då kan vi glömma VM!
Det säger förbundskapten Janne Andersson rakt och tydligt. Något som aldrig kunnat ske framstår nu som fullt möjligt. Sverige säger nej till ett VM-slutspel i fotboll.
Det tänkta VM-kvalet kommer med all sannolikhet inte att genomföras. Då blir det heller ingen svensk medverkan i VM-slutspelet i Qatar lagom till jul, en sådan högklassig idrottshändelse där alla länder vill vara med, egentligen.
”Det är ett tufft beslut, och sista ordet är inte sagt” säger han i Lundhs podcast.
VM-platsen kan offras, men Ukraina-kriget har också vänt upp och ned på alla normala beslut och vägval.
Sverige vill inte spela mot Ryssland i playoff även om Cas dömer till Rysslands fördel. Förbundskapten Janne Andersson har ingen annan uppfattning än sin styrelse.
Efter Fifas nej ger Cas besked
– Pågår det ett krig så spelar vi inte matchen utifrån det beslutet som är taget, säger Andersson
Cas beslut kommer när som helst och normalt skulle han nominerat presenterat spelartruppen ( nu sker det på onsdag) och slutfört de sista förberedelserna.
Efter den ryska invasionen i Ukraina meddelade Fifa att Ryssland stängs av från all internationell fotboll.
Men Ryssland godtar inte Fifas beslut utan har överklagat till Cas – och där ligger bollen nu. Om idrottens skiljedomstol ger Ryssland rätt, då är den svenska VM-drömmen är över.
Förlorar stora värden
Oavsett besked från Lausanne kvarstår förbundets ställningstagande. Med allt vad det innebär. Mycket går förlorat. Som det enorma propagandatillfället som uppstår automatiskt vid VM-spel, den gigantiska exponeringen via TV och media, den kommersiella apparat som omfattas – bonuspengar från VM, miljonintäkter från sponsorer – och inte minst, spelarnas möjlighet att glänsa inför klubbar och hitta/byta arbetsgivare.
Och inte att glömma, betydelsen av att skapa en fotbollsfeber som, hör till vid ett VM och påverkan på nyrekrytering av ungdomar.
Janne Andersson beskriver sina tankar utförligt runt kriget i Ukraina:
"Klump i magen"
– Man går runt med en klump i magen hela tiden. Jag känner på ett visst sätt och jag har inte känt så här tidigare i livet. Jag tror att det har att göra med många dimensioner.
- Det är ganska nära oss och är en kärnvapenmakt som för ett angreppskrig och invaderar en vänligt sinnad granne. Det är så unikt på något sätt.
Sverige spelar playoff-semifinal mot Tjeckien den 24 mars. Finalen spelas den 29 mars. Vinner Rysslands överklagan kraft kan det bli en semifinal, Polen- Ryssland, (Polen vill förövrigt inte heller spela mot Ryssland)och det är sen som Sverige skulle kunna få möta Ryssland i en play off-final. Vinnaren får en plats i Qatar-VM i december.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Vad som i höstas beskrevs som ett starkt hot ett mot Supertettan-klubben Östersunds FK och kunde gå till konkurs är nu avfärdat. ÖFK har kvittat sin skatteskuld och lugnet har infunnit sig i Jämtland. Klubben har betalat 2,5 miljoner kronor och i ÖFK stiger optimismen inför framtiden.
Sportsligt råder också en medvind. Laget återfinns på åttonde plats i Superettan efter elva omgångar
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen.
Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.