Fyra av tio tjejer ger upp tidigt!

Var femte svensk, 20 procent, har slutat med en idrottsaktivitet på grund av att den blivit för tävlingsinriktad. Det blev upptäckten via en Sifoundersökning som genomfördes på uppdrag av Svenska Bowlingförbundet. Bland unga kvinnor är andelen som har slutat så stor som 39 procent.

Kvinnor vill slippa tävlingsivern i idrotten, i synnerhet som unga. Upp till och med tonåren har idrotten andra värden

– Det är alarmerande att så många slutar träna, då vi ur ett folkhälsoperspektiv har allt att vinna på att många känner sig hemma i idrotten. Visst är det både roligt och viktigt att tävla, men breddidrott och elitsatsningar måste kunna existera sida vid sida, säger Peter Hodor, generalsekreterare på Svenska Bowlingförbundet.

Larmrapporten

Många håller med honom och reagerar kraftigt inför larmrapporten.

En av fem svenskar, 20 procent, har slutat med en idrottsaktivitet på grund av att det har blivit för mycket tävlingsfokus. Det visar en ny Sifoundersökning som Svenska Bowlingförbundet har låtit göra bland svenskar mellan 18–79 år. Bland kvinnor i åldrarna 18–29 år är tävlingsfokuset än mer avskräckande – hela 39 procent uppger att de har slutat med en idrottsaktivitet på grund av att den har blivit för tävlingsinriktad.

Siffrorna överensstämmer med statistik från Folkhälsomyndigheten kopplad till coronapandemin. Enligt den har andelen 16–29-åringar som uppger att de är stillasittande minst sju timmar om dagen ökat. Enligt Folkhälsomyndigheten signalerar idrottsrörelsen även svårigheter att locka tillbaka barn och unga igen.

– Vi måste ge utrymme för rörelse utan prestation. Att så många unga kvinnor slutar att röra på sig på grund av att idrotten blir för allvarlig är något som vi måste ta på största allvar. Inom bowlingen tror vi att känslan av tillhörighet och gemenskap är nyckeln till att fortsätta idrotta. Vi har märkt att barn och unga som inte trivts så bra i en tävlingsinriktad idrott kan komma till sin rätt i en bowlingförening, säger Peter Hodor.

Fakta om Sifoundersökningen:

Så svarade de

Sifoundersökningen genomfördes i november 2022 och besvarades av 1 000 svenskar i åldern 18–79 år. I Kantar Sifos panel ingår endast slumpmässigt rekryterade personer. Ingen självrekrytering används. Frågan som ställdes löd:

Har du någon gång slutat med en organiserad tävlingsaktivitet

för att du upplevde att den blev för tävlingsinriktad?

  Ja Nej Tveksam, vet ej

Totalt 20,1 75,2 4,7

Man: 17,5 78,4  4,2

Kvinna: 22,9 71,9 5,2

M,  18–29 18,6 77,4 4,0

Kvinna 18-29 39,1 58,0  3,0

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.