De torde vara landets bästa korplag

I hemstaden Umeå är han omtalad för sitt stora engagemang för en lokal och framgångsrik idrott.

TG-hallen, är en multiarena för 300 miljoner med planer för innebandy, fotboll, restaurang och gym, allt under samma tak, där har Raja Thorén sin boning som ensam finansiär. Med sina lag i olika sporter. Bl a mycket duktiga innebandytjejer.

- Jag har alltid varit fascinerad av idrott, och det är ingen hemlighet att mitt arbete inom koncernen möjliggjort TG-hallen, en riktig arena som både kommunen och idrotts-Umeå länge efterfrågat, säger har Raja Thoren förklarat.

Han och Umeå belönas. På lördagen tog Team Thorengruppens tjejer tog sitt tredje raka SM-guld i innebandy.

Det blev jämn match, men slutligen var Thorengruppen bäst  och lade beslag på SM-titeln – för tredje året i rad. Numera kan de kalla sig Sveriges bästa korplag.Det finns ingen annan företagslag med motsvarande framgångar.

10 489 på läktarna gjorde sitt för att skapa en magisk inramning och tremålsskytten Oona Kauppi berättar att SM-finalen är något hon och laget längtat efter.

– Att uppleva SM-finalen här i Avicii Arena, det är verkligen något som man jobbar för hela säsongen med målet att få vara här. Jag gillar den här typen av matcher, att vara bäst när det gäller och man måste prestera bra för att vinna, speciellt eftersom Pixbo också är ett jättebra lag så det är tufft att möta dem.

På herrsidan hade Storvreta , med sina sex SM-guld, chans att  bryta Faluns segersvit och det var precis vad som hände.

Fakta

Fakta SM-guld damer

2023: Team Thorengruppen

2022: Team Thorengruppen

2021: Team Thorengruppen

2020: Iksu Innebandy (tilldelades SM-guldet då ingen final kunde spelas på grund av coronapandemin)

2019: Täby FC

2018: Iksu Innebandy

2017: Iksu Innebandy

2016: Pixbo Wallenstam IBK

2015: KAIS Mora IF

Läs mer om Raja Thoren

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025.  Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.

Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.

Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.

– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.

På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.