De torde vara landets bästa korplag

I hemstaden Umeå är han omtalad för sitt stora engagemang för en lokal och framgångsrik idrott.

TG-hallen, är en multiarena för 300 miljoner med planer för innebandy, fotboll, restaurang och gym, allt under samma tak, där har Raja Thorén sin boning som ensam finansiär. Med sina lag i olika sporter. Bl a mycket duktiga innebandytjejer.

- Jag har alltid varit fascinerad av idrott, och det är ingen hemlighet att mitt arbete inom koncernen möjliggjort TG-hallen, en riktig arena som både kommunen och idrotts-Umeå länge efterfrågat, säger har Raja Thoren förklarat.

Han och Umeå belönas. På lördagen tog Team Thorengruppens tjejer tog sitt tredje raka SM-guld i innebandy.

Det blev jämn match, men slutligen var Thorengruppen bäst  och lade beslag på SM-titeln – för tredje året i rad. Numera kan de kalla sig Sveriges bästa korplag.Det finns ingen annan företagslag med motsvarande framgångar.

10 489 på läktarna gjorde sitt för att skapa en magisk inramning och tremålsskytten Oona Kauppi berättar att SM-finalen är något hon och laget längtat efter.

– Att uppleva SM-finalen här i Avicii Arena, det är verkligen något som man jobbar för hela säsongen med målet att få vara här. Jag gillar den här typen av matcher, att vara bäst när det gäller och man måste prestera bra för att vinna, speciellt eftersom Pixbo också är ett jättebra lag så det är tufft att möta dem.

På herrsidan hade Storvreta , med sina sex SM-guld, chans att  bryta Faluns segersvit och det var precis vad som hände.

Fakta

Fakta SM-guld damer

2023: Team Thorengruppen

2022: Team Thorengruppen

2021: Team Thorengruppen

2020: Iksu Innebandy (tilldelades SM-guldet då ingen final kunde spelas på grund av coronapandemin)

2019: Täby FC

2018: Iksu Innebandy

2017: Iksu Innebandy

2016: Pixbo Wallenstam IBK

2015: KAIS Mora IF

Läs mer om Raja Thoren

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.