Ledarna missade vid flygbytet i London

Fotbollförbundet tog beslutet att boka flyg för den svenska VM-truppen  i mindre grupper till Wellington i Nya Zeeland.  Nu har redan spelare som Magdalena Eriksson, Kosovare Asllani och Fridolina Rolfö kommit fram, men frågan är när ledarduon Peter Gerhardsson och Magnus Wikman anländer. Det är högst ovisst efter strul vid mellanlandningen i London.

Kosovare Asllani hör till den första gruppen av VM-spelare som har kommit fram till Nya Zeeland

Wikman höll förbundet underrättat om besvären som upppstod redan på Arlanda.

London-planet blev försenat och det inne bar i sin tur att ledarna kom för sent till jätteresan om 23,5 timmar London- Sydney.

Men de agerade bestämt och lyckades boka om biljetterna, men inte helt smärtfritt, för nu är de på väg via Sydney till Wellington via en mellan landning i Dubai.

Wikmans meddelande är värt publicering:

”Ett försenat plan från Arlanda gjorde att vi, alltså jag och PG, missade den längsta flighten jag någonsin skulle ha åkt, 23.5 h London–Sydney”, skriver Wikman på Instagram.

Han återkom med beskedet:

”Bagagen vet ingen vart de är förutom bagagen själva…”

Blir spännande att se när de, och övriga i VM-truppen anländer.

Samtliga i truppen har för övrigt laddat ner en app för tidsomställningens skull, som började gälla tre dagar innan avresan.

”Den  talar om när du ska sova, äta, dricka kaffe etc för den optimala acklimatiseringen utifrån din rutt..", skriver, underhållaren  Wikman.

Han konstaterade också:

"Bagagen vet ingen vart de är förutom bagagen själva".

Tur att det inte är VM-premiär förrän den 23 juli.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år  tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.   

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.