Ledarna missade vid flygbytet i London
Fotbollförbundet tog beslutet att boka flyg för den svenska VM-truppen i mindre grupper till Wellington i Nya Zeeland. Nu har redan spelare som Magdalena Eriksson, Kosovare Asllani och Fridolina Rolfö kommit fram, men frågan är när ledarduon Peter Gerhardsson och Magnus Wikman anländer. Det är högst ovisst efter strul vid mellanlandningen i London.
Wikman höll förbundet underrättat om besvären som upppstod redan på Arlanda.
London-planet blev försenat och det inne bar i sin tur att ledarna kom för sent till jätteresan om 23,5 timmar London- Sydney.
Men de agerade bestämt och lyckades boka om biljetterna, men inte helt smärtfritt, för nu är de på väg via Sydney till Wellington via en mellan landning i Dubai.
Wikmans meddelande är värt publicering:
”Ett försenat plan från Arlanda gjorde att vi, alltså jag och PG, missade den längsta flighten jag någonsin skulle ha åkt, 23.5 h London–Sydney”, skriver Wikman på Instagram.
Han återkom med beskedet:
”Bagagen vet ingen vart de är förutom bagagen själva…”
Blir spännande att se när de, och övriga i VM-truppen anländer.
Samtliga i truppen har för övrigt laddat ner en app för tidsomställningens skull, som började gälla tre dagar innan avresan.
”Den talar om när du ska sova, äta, dricka kaffe etc för den optimala acklimatiseringen utifrån din rutt..", skriver, underhållaren Wikman.
Han konstaterade också:
"Bagagen vet ingen vart de är förutom bagagen själva".
Tur att det inte är VM-premiär förrän den 23 juli.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen.
AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga.
20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Nu har det hänt igen. En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.
– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.