Så utnyttjas sponsorskapet i VM
Mellandag i VM i handboll – då är det väl lugnt i Scandinavium? Absolut inte! Nästan hundra barn från Göteborgs förorter, Orust och Borås samlades för att vara landslagsstjärnor för en dag. Och en tidigare världsstjärna dök upp och bjöd både på sig själv och på sina bästa tips: Ljubomir Vranjes.
Dagen efter Sveriges premiärmatch mot Kina (36-24) – och nytt publikrekord för handboll damer i Sverige (8 407) – strömmade de in från Göteborgs förorter, Orust och Borås, nästan hundra barn i åldern 7-12 år. Ungdomens dag ¬¬är en gemensam satsning från Svenska Handbollförbundet som driver det pedagogiska rörelsekonceptet Hand the Ball, Handboll Väst, Handbollslandslaget, VM-bolaget, GotEvent och Lidl.
Så går dett till även före match
Syftet är skapa rörelseglädje och inspirera 7-12 åringar att börja spela handboll – och ha kul. Barnen har bjudits in av Hand the Ball-föreningar, dvs handbollsföreningar som valt att arbeta med konceptet.
Dagen bestod av stationer där barnen fick lära sig hur de förbereder sig i omklädningsrummet, hur de äter inför en landskamp, hur de möter media och hur de springer in på planen till häftig musik – och förstås; hur de spelar handboll enligt Hand the Balls modell med matcher på VM-golvet.
Mitt i detta står en av våra bästa handbollsspelare genom tiderna: Ljubomir Vranjes, 164 landskamper och 451 mål, med bland annat VM-guld 1999 och OS-silver 2000 på sin CV – numera sportdirektör för den tyska storklubben Flensburg-Handewitt.
- Det fanns inte när jag var liten och började spela handboll, att få komma in och spela i Scandinavium. Jag började spela handboll med en tennisboll med hockeymål på asfalten hemma i Kortedala, säger legendaren till Radio P4 Göteborgs reporter Hasse Andersson.
Viktigt att ha kul i sitt lag
Vranjes betonade vikten av glädje – även på elitnivå.
- När jag var med i landslaget hade vi väldigt, väldigt roligt tillsammans. Det var bland annat därför det gick så bra för oss. Ni har väl också roligt tillsammans, frågade han barnen under en ”presskonferens” där barnen fick ställa frågor till den tidigare landslagsstjärnan, som tog plats på podiet inför grupperna, som ansvarig ttillsammans med Jennie Linnéll som driver Hand the Ball på Handbollförbundet och ansvarade för aktiviteten.
Hon torkade svetten ur pannan och konstaterade med ett leende på läpparna:
- Superkul att få möjlighet att låta fem Hand the Ball-föreningar komma hit med sina barn. Ett lyckat arrangemang där alla inblandade inklusive barnen skötte sig exemplariskt. Vi hoppas att barnen som deltog kände VM-atmosfären i Scandinavium och fick en häftig upplevelse..
Madeleine Lind är projektansvarig för Lidl Sveriges VM-satsning och sponsorskap.
- Som partner till Handbollslandslaget och VM När det extra kul att ge barnen detta unika tillfälle att få känna sig som en landslagsspelare för en dag – en dag där vi förenar rörelse och kamratskap, och även pratar vikten av bra kost.
Thomas Björn
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar