Loppet som har blivit en klassiker
80 000 löpare då – och de flesta är sugna på att få göra det igen – att springa Broloppet, från Köpenhamn till Malmö. Men den här gången är det bara förunnat 40.000 löpare, flera får intestå på startlinjen den 15 juni 2025. Øresundsbron firar 25 år med ett nytt Brolopp och anmälan till loppet öppnar den 1 februari kl. 12.00.
Broloppet 2025 blir en unik upplevelse och En folkfest på båda sidorna av sundet där vi firar vår gemenskap, säger Linus Eriksson, vd på Øresundsbron. Det sker mot bakgrund att åtskilliga trodde att det inte skulle bi en repris på premiären
Företaget Øresundsbron samarbetar med en idrottsförening på var sida om sundet för att säkerställa att loppet genomförs på ett bra och proffsigt sätt. Utvalda är MAI (Malmö Allmänna Idrottsförening) och Sparta Atletik & Løb i Köpenhamn. De får dela på överskottet från arrangemanget.
Just denna dag återstår exakt 500 dagar till Broloppet så nu öppnar anmälan. Arrangörsföreningarna är redan i full gång med planeringen.
-Det är ett enormt intresse för Broloppet och vi får redan många förfrågningar, säger MAI:s ordförande Mats Svensson och fortsätter: ”Vi arbetar sedan länge tätt tillsammans med Øresundsbron och Sparta för att detta ska bli en fantastisk och unik löpfest på alla sätt. Vi förväntar oss ett stort tryck när platserna släpps.
Mest lästa just nu
En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
Svensk fotbolls nyvalde ordförande Simon Åström, 42 år, fick redan första dagen på det nya jobbet en rejäl käftsmäll. Aldrig tidigare har Luxembourg, 92:a lag på FIFA:s världsranking, besegrat ett svenskt landslag.
Nu har det hänt, i den första av fyra vänskapsmatcher inför höstens VM kval föll danskfödde Jon Dahl Tomassons svenska landslag med 1-0. Ett historiskt magplask för blågult – och vad värre är.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar