Event-Sverige i avslöjande siffror
Betydelsen av arrangemang, allt från tävlingar, landskamper och hela floran i det svenska utbudet, framkommer nu för första gången i "Evenemang i siffror” och torde stimulera alla från kommuner , förbund och föreningar.
Ny och utökad statistik beskriver svensk evenemangssektors ekonomiska bidrag till Sverige i många dimensioner. inte minst viia antalet arbetstillfällen, gemenskap och ökad kreartivitet som uppstår vid små som stora event.
Nya fakta framme
Nya fakta ska presenteras vid en konferens den 8 februari på Folk och kultur i Eskilstuna, då ansvariga parter medverkar
.– Tack vare detta breda samarbete kring evenemang har vi fått en stark bild av hur dessa utvecklar, stärker och engagerar hela Sverige. Siffrorna ger gemensam kunskap om nyttan av evenemang, säger Stefan Bergh, generalsekreterare Riksidrottsförbundet.
– Vi är glada åt att nu kunna presentera färska siffror som visar evenemangens betydelse. Med projektet "Evenemang i siffror" har vi brutit ny mark i samarbetet mellan kulturen och idrotten. En robust statistik med relevanta nyckeltal är ett stöd i utvecklingen av evenemangssverige och ger kunskap om branschen som arbetsmarknad och näring, framhåller Mikael Brännvall, vd för Svensk Scenkonst.
Det är första gången som evenermangets betydelse påvisas om hur svensk kultur och idrott skapar jättelika värden. Nu finns det för första gången en nationell statistik över Sveriges evenemangsnäring. Svensk Scenkonst, Svensk Live, Riksidrottsförbundet, Svenska motionslopp, Visita och BFUF står bakom initiativet idokumentatiionen "Evenemang i siffror”, Tillväxtverket är medfinansiär. Syftet från alla parter är att utveckla metoder och generera en tillförlitlig, robust och samlad statistik över näringen. "På Folk och kultur" ska utökad och uppdaterad statistik visas.
Stimulera flera
– Statistiken är viktig, inte minst som utgångspunkt för att stimulera evenemangsnäringen så att vi kan fortsätta att växa på ett långsiktigt hållbart sätt, säger Joppe Pihlgren, verksamhetsansvarig Svensk Live.
Projektet betonar styrkan i att integrera kultur och idrott för att uppnå ytterligare värden.
– Evenemangen bidrar inte bara till samhället i form av omsättning och sysselsättning, de driver också direkt och indirekt betydande konsumtion i andra branscher i ett större ekosystem, inte minst i fler delar av besöksnäringen i form av resor, logi, måltider och shopping, betonar Thomas Jakobsson chefsekonom Visita.
Thomas Ejderhov
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.