Publikmålet i VM om 300 000 säkrat
Efter tre raka, mot Slovakien, Österrike och Finland stiger VM-tempen i och omkring Avicci Arena. Det är bäddat för kvartsfinal som sämst grupptvåa, och en lottning som banar väg för semifinalspel. Hockeyfesten når sitt max om drygt en vecka.
VM-general Tony Wiréhn kan andas ut, och publikmålet omkring 300 000 åskådare kan redan nu räknas hem. Det 88:e mästerskapet, den första turneringen spelades i Antwerpen 1920, har så här långt infriat VM-arrangörens förväntningar. Värme i luften har också skapat tryck i FanZon, 10 000 kvadratmeter på Söderstadions gamla gräsytor, nu täckt av grus.
Vad gör det att en stor ”stark” inne i Aviccis många barer kostar 139 kronor, 50 centiliter – det är ok så länge Tre Kronor vinner.
41-18 i skott, men bara 2-1, i mål, avslöjar ett ineffektivt Tre Kronor. Ja, det krävdes till och med en monster räddning av målvakten Jakob Markström under matchens sista skälvande sekunder för att Finland inte skulle komma ikapp och rädda en förlängning.
Backar syns mest
Nu var unge Leo Carlsson och backen Jonas Brodin Tre Kronors målskyttar. Ja, Brodin, NHL-back från Minnesota Wild, har nu ”målat” i tre VM-matcher i rad. Inte illa, under hela NHL-säsongen antecknades han för fyra fullträffar.
För ett lyckosamt slut,, att lagkapten Rasmus Andersson kan lyfta VM-trofén söndagen den 25 maj, krävs att målskyttar som Lucas Raymond, Filip Forsberg, Elias Lindholm med flera stiger fram. Mika Zibanejad står också på tre mål så här långt, varav två mot B-nationen Österrike.
Nej, det mest bestående, och illavarslandet minnet, av den här ”finnkampen” var Tre Kronors ineffektivitet. I ViaPlay-studion hyllades Tro Kronor som om det 12:e VM-guldet genom tiderna var i hamn. Inte någon ens andades ordet ineffektivitet.
Ja,, Finlands målvakt Juuse Saros, Nashville, utsågs rättvist till matchens finska spelare, det var också helt rätt att Alexander Wennberg, 30 år och med Nacka-klubben Boo IF som moderklubb, hyllades som Tre Kronors främste.
Minns Curre Lindström
Wennberg, den här säsongen i San José Sharks är en ”vattenbärare” av modernt snitt. Ingen glamour-spelare men 100-procentig för laget. Hans dubbla ”block” när Finland forcerade var imponerande.
Aviccii Arena, eller tidigare Globen är för alltid något extra för den finska nationen och dess ishockeyspelare. För exakt 30 år och fem dagar sedan, 1995, vann ”Lejonen” med Curre Lindström som förbundskapten, det första VM-guldet, av nu totalt fyra. Historien bir inte sämre av det just var Tre Kronor som besegrades med 4-1 i VM-finalen.
Inför finalen skrev Curre Lindström ett personligt brev till samtliga spelare där han betonade att hela den finska nationen stod bakom laget. Trion Ville Peltonen, Saku Koivu och Jere Lehtinen levererade hockeygodis som försatte Finland i lyckorus som slog alla rekord.
Apropå VM-feber, för tio år sedan, 2015, avgjordes VM i tjeckiska Prag och Ostrava, totalpubliken uppgick till 741 700 åskådare efter ett snitt på 11 589 åskådare per match, som i Stockholm med danska Herning med 64 matcher.
För tio år sedan hamnade guldet i Kanada efter 6-1 mot Ryssland i finalen. Tre Kronor föll mot Ryssland i kvartsfinal 3-5. Då som nu var Sydney Crosby kapten för Kanada, totalt 11 poäng (4+7), i laget fanns också en 19-årig Nathan McKinnon 9 poäng (4+5), han är i Stockholm han också.
I vitryska Minsk är också hockeyfeber ett begrepp, i VM 2014 samlades 660 044 åskådare på turneringens 64 matcher. Ryskt VM-guld och svenskt
brons efter seger mot Tjeckien.
Nu transportsträcka
Nu återstår för Tre Kronor i gruppspelet tre matcher av ”typ” transportsträcka fram till gruppfinalen mot Kanada, tisdag 20 maj. Lettland, Slovenien och Frankrike ska inte kunna hota, det är nio poäng som gäller. För Sam Hallam är det matcher för att komma samman som lag, bygga kemi, nöta taktiska bitar och få fart på målskyttet.
Mot Kanada och i kvartsfinalspel kommer det inte att duga med den ineffektivitet som visades upp mot Finland. Det är kanske dags av damma av Håkan Södergrens kampsång från hemma VM-1989 ”Nu tar vid dom” skriven av Lasse Holm.
Det var en slagdänga av format, turneringen hade ett annat format än dagens och VM avgjordes i nybyggda Globen och Södertälje. Tre Kronor blev utan medalj, fjärde plats var en besvikelse men publiken strömmade till, 387 427 åskådare, svenskt rekord för ett VM-arrangemang. Förbundskapten Tommy Sandlin, (1944-2006) vanligtvis en försiktig general lockades med i uttrycket ”Going for Gold” och fick motta stark kritik
Det svenska förbundet, ordförande Richard Fagerlund (1937-2009) gjorde dock en nettovinst på 33 miljoner kronor – det är ett belopp som nuvarande ordföranden Anders Larsson sannolikt bara kan drömma om.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar