Rysk affärsman vill ta över NBA-lag

En ryss i New York, en president i Köpenhamn, ett VM i Peking, skulder i Madrid och sponsor på villovägar i Kingmill. Här åker vi jorden runt på några minuter.

Den ryske miljardären Mikhail Prokorov vill köpa en del av det problemtyngda NBA-laget New York Nets.
Prokorov skrev i sin blogg (!) att han  lagt ett bud till aktieägarna i klubben om att köpa en tillräckligt stor del för att få kontroll.

Egentligen vill den ryske affärsmannen betala endast en symbolisk summa för aktierna mot att han istället finansierar det nya arenabygget i Brooklyn som förföjts av problem under flera år.

Värdet av ett sådant avtal värderas av Reuters till 700 miljoner dollar. NBA tillåter utländska ägare, men ett övertagande måste godkännas av 75 procent av ligans 30 klubbägare.

Den nya arenan har drabbats av en mängd bakslag. Juridiska tvister, protester från lokala intressegrupper och problem med ekonomin har gjort att byggherren Bruce Ratner kapat kostnader. Bland annat fick arkitekten Frank Gehry lämna projektet.

Prokorovs utspel har ännu inte kommenterats varken av NBA eller New York Nets.

*******

Adidas är första företag att presenteras som sponsor av EM i fotboll 2012. Avtalet betyder också att det tyska företaget sponsrar samtliga Uefas landslagsturneringar 2010 till 2017. Adidas kommer att förse turneringarna med matchbollar och kläder för funktionärer.
Turneringarna som avtalet, vars värde är okänt, omfattar är förutom EM 2012 för herrar, också EM herrar 2016 och EM för U21-lag 2011, 2013, 2015, 2017 - dessutom EM för damer 2013 och 2017. I samaband med dessa evenemang har också Adidas för första gången försäljningsrättigheter och kommer att lansera produkter globalt i samarbete med Intersport. (Sportbusiness)

****
Den amerikanska damgolftouren har drabbats av ytterligare ett bakslag. Bryggerijätten Anheuser-Busch drar sig ur som sponsor för Michelob Ultra Open i Kingsmill efter sju år. Det betyder med all sannolikhet att tävlingen läggs ned. Det blir den sjunde turneringen sedan 2007 som försvinner från LPGA:s schema. Touren brottas med stora problem då sponsorer hoppar vilket framtvingat nedläggning av turneringar och de som finns kvar har svårt att få sändningstid i nationell tv, vilket i sin tur då gör det svårt att få sponsorer.
En sponsor i rättan tid (ur-säkta) är Rolex, som nu kliver in som sponsor för ytterligare ett golfevenemang, LPGA Tour Championship i november. Ett avtal som värderas till 800 000 dollar. (Sportbusiness/SportsPro)

****
Kommer, kommer inte...? Räkna med att det är en viss Barack Obama som kommer att stjäla showen när IOK har möte i Köpenhamn den 2 oktober. Ett tämligen stort team (uppbåd?) med presidenthustrun Michelle Obama i spetsen, har varit i Köpenhamn för att kolla läget om den amerikanske presidenten tänker dyka upp. I så fall för en dag, mer finns inte tid till. Han har tidigare sagt nej. Men trycket på honom är stort, då de kvarvarande konkurrenterna Rio de Janeiro, Madrid och Tokyo representeras av sina statsöverhuvuden. Frågan gäller vilken stad som ska få arrangera sommar-OS 2016.

****
Real Madrid är ju en fotbollsklubb som gillar spektakulära värvningar och att tänka stort. Klubben rapporterar nu en nettoskuld på motsvarande 3,3 miljarder kronor, samt en budget för den nystartade säsongen på ofattbara 4,3 miljarder kronor. Dessutom ska Real börja bygga om på Santiago Bernabeustadion och bygga en nöjespark i Madrid. Enligt BBC säger klubbens president Florentino Perez att skulden kommer att minska med 2 miljarder i juni nästa år, bland annat beroende på en intäktsökning med 14 procent förra säsongen.
Nu sades samma sak för ett år sedan, vilket fick motsatt effekt, en fördubbling av skulden då nya spelare köptes in. Real har ju inte gjort mindre spektakulära inköp i år. Xabi Alonso, Kaka, Ronaldo and Karim Benzema för motsvarande 2,5 miljarder kronor. 45 procent av budgeten på 4,3 miljarder kronor, dvs knappt 2 miljarder kronor, går till löner.

****
Peking söker VM i friidrott 2015, uppger mediekällor i Kina. Tävlingen ska i så fall hållas i den från sommar-OS berömda arenan kallad "fågelboet". Få evenemang har avverkats i arenan sedan OS och VM skulle faktiskt bli den första friidrottstävlingen planerad.
Andra städer som också söker VM 2015 är Tokyo och Rio de Janeiro. Båda städerna söker ju dessutom OS 2016. 2011 avgörs nästa VM i friidrott, då i Daegu i Sydkorea för att två år senare hållas i Moskva. (SportsPro)

Magnus (inte verifierad)

tors, 2009-09-24 09:11

1. Real Madrids ekonomi?

Bl a er text om Real Madrid lämnar en hel del frågetecken efter sig . Eftersom ni ändå heter Idrottens Affärer borde ni väl vara lite mer ordentliga med redovisningar än vad fallet är i RM? Ekvationen går ju inte ihop!

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.