Jonas Jerebko utmanar i virtuell liga

Det blir en tidigare comeback än väntat för Jonas Jerebko i Detroit Pistons, men då talar vi alltså om tv-spel. NBA-stjärnan Jonas Jerebko finns nämligen med när Basketsverige.se storsatsar och startar en ny liga - en virtuell sådan.

Svenska Basketligan och Damligan har redan startat, snart är det också dags för 2kLigan att sparka igång. Vem är egentligen bäst i Sverige på spelet NBA2K11? – spelet som för övrigt har fått betyget "världens bästa sportspel" av den välkända spelrecensenten Thomas Arnroth. Någon gång i början på nästa år har vi ett svar på den frågan.

En som redan har anmält sig för att vara med i 2kLigan är självaste Jonas Jerebko, till vardags proffs i Detroit Pistons. Den svenska NBA-stjärnan, som för närvarande rehabiliterar en skadad hälsena, utmanas bland annat av Dino Pita – spelare i serieledande Södertälje Kings.

Ligan är öppen för alla som har en Playstation 3-konsoll eller ett Xbox. Det kommer att finnas två Conferences, en "PS3 Conference" och en "Xbox Conference". Totalt finns det 80 platser, varav 40 i varje conference som delas upp i Nord, Syd, Öst och Väst med tio lag i varje och alltså 18 omgångar i grundserien.

Deltagarna gör själva upp datum och tid för matcherna, men senast varje måndag ska vinnaren i respektive match ha rapporterat in resultatet. För att korta ned tiden något så kommer det att spelas dubbelmöten, det vill säga att spelarna möter varandra både hemma och borta under samma vecka. Sedan följer vidare avancemang för att slutligen få fram en vinnare.

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen