Mats Wilander värvas av Expekt
Mats Wilander, som idag är en stor TV-profil som ankare hos Eurosport och Sveriges nuvarande Davis Cup-kapten, blir Expekts nya äss från den 15 juni.
Expekt fortsätter därmed att bygga ett stall av stora profiler som spelbolagets ambassadörer. Nyligen presenterades pokerlegenden och världsmästaren Scotty Nguyen som Expekts nya pokerprofil och sedan tidigare jobbar spelbolaget med tunga namn som Zibi Boniek, Fredi Bobic och Glenn Strömberg i sina stora marknader på sportfronten.
- Det blir ett nytt steg för mig att jobba inom spelsektorn och det blir intressant och utmanande att ge min syn på matcherna och att hitta vinnarna på Expekt.com, säger Mats Wilander.
Mats Wilander vann sju Grand Slam singeltitlar mellan 1982 och 1988 och var rankad etta i världen -88. Han är en av bara fem spelare som har vunnit Grand Slam-titlar på såväl grus, gräs som hardcourt, tillsammans med Roger Federer, Rafael Nadal, Andre Agassi och Jimmy Connors. Wilander vann Australian Open två gånger på gräs.
År 2002 valdes Mats Wilander in i International Tennis Hall of Fame.
- Vi har en världsstjärna ombord som är omtyckt både som person och som tennisexpert. Vi har flera överraskningar på gång med Mats under året och bland annat kommer våra kunder att kunna vinna en exklusiv tennislektion och träff med Mats. Vi är stolta över att ha Wilander ombord, säger Dan Vikman, Press & PR Manager på Expekt.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



















