Omstridd coach blir TV-kommentator
Färjestad och HV71 är framme i kvartsfinal i Red Bulls Salute, slutspelsfasen av European Trophy. Den internationell turneringen blir även Leif Strömbergs debut som expertkommentator på Viasat Hockey.
En frispråkig tränare
Den välmeriterade coachen, senast i Leksand, kommer att förutom Red Bulls Salute även förstärka kanalens sändningar kring Hockeyallsvenskan samt KHL.
- Det ska bli jävligt kul. Att jobba som expert är en del av ishockeyjobbet.
Som tränare är Strömberg känd för att vara frispråkig.
- Får jag en fråga, så svarar jag på mitt sätt. Men jag är med för att vara saklig och bidra med taktisk inblick och kuriosa kring spelare. Jag känner att jag är rejält påläst.
Vågar du såga?
- Oavsett om jag coachar eller kommenterar, så handlar det om respekt. Men på den här nivån måste man tåla viss kritik, det handlar trots allt om prestationsbaserad idrott.
Väntar på rätt jobb
Hur ser du på din framtid som coach?
- Jag är hockeycoach, och är på marknaden. Men det måste vara rätt tillfälle och jobb.
Vad tycker du om Red Bulls Salute som tävlingsform?
- En kanonturnering. Jag gillar nya grepp, och att man får mäta sig med olika länder. Det blir en annan sorts hockey, och ett sätt att komma bort från den tyngre träningsperioden.
Får vi se en svensk slutseger i Red Bulls Salute?
- Både Färjestad och HV71 har goda chanser att vinna. Jag tror båda går till semifinal.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja


















