Skype-grundaren bakom miljonsatsning

Niklas Zennström vill betala tillbaka. Skypes skapare som i dag är miljardär har under flera år satsat pengar i Uppsala basket. Nu tar han ett steg till.

Nu får Uppsala Basket ytterligare sponsorstöd från Skype-grundaren Niklas Zennström. Det gynnar bl a Axel Nordström, till höger. Foto: Victor Lundberg, TT

 

Den i dag 48-årige Zennström är uppvuxen i Uppsala och är sedan barnsben intresserad av basket. 

- Både basketen och Uppsala universitet är två viktiga faktorer som har hjälpt mig i min karriär. Jag hoppas att vi med ett stipendium kan hjälpa fler talangfyllda baskettalanger att lägga grunden till en framgångsrik civil karriär, säger Niklas Zennström.

Kombinera idrott och studier

Det är alltså hans senaste bidrag till klubben. Han instiftar ett stipendium som ska ge baskettalanger chansen att kombinera spel på elitnivå och samtidigt studera på universitetet.

Niklas Zennström har sedan 2007 stöttat basketen ekonomiskt i Uppsala och är nu lockad av en satsning som är gynnar både utbildning och idrott. 

Gunnar Preuss, som var den som engagerade Niklas Zennström i basketen, säger att detta har varit en idé som de har diskuterat ett tag.  

Roligt och värdefullt

- Tanken är att vi ska ta ett ansvar bortom basketen för att ge spelaren en trygghet för framtiden. Det är många spelare som inte skaffar sig en plattform för en civil karriär. Nu är vi proaktiva och kan hjälpa, uppmuntra och stötta spelarna med detta vilket känns oerhört roligt och värdefullt, säger Gunnar Preuss.

- Karriären varar inte för evigt och det är viktigt att varje individ tar ansvar för ett liv efter basketen, Nu kan en ung talang med ambitioner spela i ett av Sveriges bästa lag, och dessutom få en förstklassig utbildning i bagaget.

- Det är världsklass, säger klubbdirektören Gunnar Preuss.

Amerikansk modell

På det här sättet hoppas Uppsala kunna locka talanger från hela landet. Modellen är hämtad från USA och det är första gången en liknande satsning sker i Sverige.

- Många spelare skaffar sig ingen plattform för en civil karriär. Nu är vi proaktiva och kan hjälpa spelarna med detta, det känns väldigt bra. Att vi sedan har ett av Europas bästa universitet i staden gör det ännu bättre, säger Preuss.

Ingen vill avslöja hur mycket pengar det handlar om, men det står klart att både dam- och herrspelare ska ha tillgång till stipendiet och det kan också röra sig om flera spelare som ska slippa studielån. Det tyder på att det rör sig om stora belopp som Zennström har reserverat. 

Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.

Det  innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid  den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen. 

Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.