Kajsa blir värd på landet

Efter avslutad idrottskarriär utbildade Kajsa Bergqvist sig till sommelier och vid sidan av sina TV-uppdrag driver hon idag en vinimportfirma. Nu ska hon kombinera sina största intressen, vin och träning.
Kajsa Bergqvist får en chans att kombinera sina två största intressen.

 

Kajsa Bergqvist har fått uppdraget att komponera en helg med fokus på träning och att utmana sig själv för att nå sina träningsmål. 

Givande uppdrag

- Det här brinner jag  verkligen för och kombinationen gillar jag skarpt, säger Kajsa som blir värd på några vackra hotell, slott och gårdar runt om i landet.

Kajsa Bergqvist är en av Sveriges främsta idrottare genom tiderna. Hon har levt med utmaningen att om och om igen prestera på topp och var under många år en av världens bästa höjdhoppare. På toppen av sin karriär, slets hennes hälsena av under en tävling, men Kajsa lyckades mot alla odds ta sig tillbaka till topphöjderna igen. 

Nu är hon en av värdarna för en ny satsning.

Nytta och nöje

- Konceptet erbjuder en chans att kombinera nytta med nöje och sköna omgivningar. Det ska bli otroligt kul att få träffa så många nya människor med samma brinnande intressen som jag.

I juni går startskottet för konceptet där några kända personer bjuder in till specialkomponerade temahelger med olika inriktningar. Helgerna inkluderar, utöver mat, logi och vackra omgivningar också föreläsningar och aktiviteter på valt tema, ledda av värdarna själva. 

Kajsa Bergqvist har satt samman en helg med fokus på hur man skapar bästa möjliga förutsättningar för att nå sina uppsatta träningsmål. Under temahelgen varvar hon träning och föreläsningar med vinprovningar och god mat. 

Värd hela helgen

Träningspassen är särskilt framtagna för att utmana deltagarna och under helgen föreläser också Kajsa om träning, hälsa och balans och hur hon tog sig tillbaka till toppen efter sin skada. 

Konceptet är unikt i sitt slag och från hotellkedjan hoppas man kunna sprida både kunskap och livsnjutning.

- Vi vill bidra till att säkra arbetstillfällen på landsbygden och att göra vårt svenska kulturarv tillgängligt för fler, säger Bibi Rydbacken, marknadschef på Countryside Hotels som grundades 1983 och är den enda medlemsägda organisationen med cirka 45 hotell. 

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen