Kennet Anderssons nya karriär

Kennet Andersson, VM-hjälten från 1994, tar nya steg i sin karriär. Efter att ha varit anlitad av IFK Göteborg under ett par år utvecklar han sin konsultroll ytterligare i och med engagemang för två företag.
Den klassiska målgesten - Kennet Andersson med pistolerna. Foto: Björn Lindgren

 

Han blir knuten till Sportive People i sin gamla hemstad Eskilstuna och i More PR i Göteborg.

- Två snabbväxande företag med intressanta erbjudanden som ligger helt rätt i tiden. Jag hoppas kunna bidra med mitt nätverk och erfarenhet på ett bra sätt, kommenterar Kennet Andersson.

Bemanningsbolag

Eskilstunabaserade Sportive People är ett bemanningsföretag som vänder sig till näringslivet och kopplar samman kundernas bemanningsbehov med engagemang för lokala eller nationella idrottsklubbar. Det har visat sig vara ett effektivt sätt för klubbar att bli ännu vassare i sina kontakter med sponsorer och genererar en rejäl intäkt tillbaka till idrottsföreningarna. 

Sportive People grundades av Tommy Svensson och han är mycket nöjd med sitt senaste nyförvärv från hemstaden Eskilstuna.

- Kennet har precis rätt profil för vårt erbjudande. Med sitt ursprung inom både bredd- och elitidrott vet han vilken tillgång landets idrottsklubbar är för samhället i stort och näringslivet. Kan vi hjälpa klubbarna till en starkare ekonomi och samtidigt öka sponsorvärdet så finns det bara vinnare, konstaterar Tommy Svensson.

Event- och kundansvarig

Kennet Anderssons andra nya uppdrag är som event- och kundansvarig för Göteborgsföretaget More PR. Bolaget hör till snabbväxarna inom PR-branschen och har på tre år vuxit från två till tio medarbetare.

- Kennet kommer att utveckla vårt erbjudande och arbeta med några utvalda kunder som har sport, resor och upplevelser som gemensam nämnare. Resultatet kommer vi att kunna se under hösten, säger Jan-Olof Ekelund, VD för More PR.

More PR är en traditionell PR-byrå men har också ett flertal uppdrag kopplade till sportvärlden. IFK Göteborg, GKSS, Göteborgs Nya Arena, Volvo Ocean Race och Frölunda Hockey Club finns på kundlistan och byrån hade även pressansvaret när Innebandy-VM avgjordes i Göteborg i december.

"Sportwashing”, eller tvätta pengar och vinna marknadsandelar via idrotten är inte alltid en lyckad kombo.

  Saudiska LIV Golf, med det saudiska kungahuset som huvudägare via Public Investment Fund (PIF) kommer att avsluta sin finansiering efter säsongen 2026.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen