Här är Santofts nya uppdrag
Svenska Skidanläggningars Organisation (SLAO) är sedan 1978 liftanläggningarnas bransch- och intresseorganisation och ska arbeta för utveckling av säkerhetsfrågor kring liftar och nedfarter och gynna ordningsfrågor, vara rådgivande organ, samordna utbildning och gynna utvecklingen i branschen.
Inspirerande
- Det känns ytterst hedersamt och inspirerande. Jag har stor respekt för branschens utmaningar och hoppas att mina samlade erfarenheter ska bidra positivt, säger Mikael Santoft.
Det är onekligen en skaplig skillnad på områden – från fotboll till skidbackar.
Men han har varit genuint intresserad av natur och skidåkning i många år. Så pass att han tidigare var Friluftfrämjandets man i Idre Fjälls styrelse.
Fyra år hos fotbollen
I jobbet var han knuten till RF, bl a som förbundsrektor för SISU från 1997, sedan RF:s generalsekreterare från 2003. Därefter värvades han 2010 till Svenska Fotbollförbundet i en motsvarande roll och ersatte då Sune Hellströmer.
Det blev fyra år på den posten för i januari 2014 lät Mikael Santoft meddela att han ville lämna sitt jobb inom fotbollen.
Nu går denne 63-åring, som för övrigt är ledamot nr 260 av Svenska Idrottsakademin, mot nya uppgifter.
Positiv trend
SLAO och skid- och turistanläggningarna är inne i en positiv period. Den senaste säsongen avslutades starkt på flera håll trots omväxlande väder.
Många skidanläggningsmedlemmar har plussiffror, mycket tack vare investeringar i bra snösystem och inte minst röda dagar på rätt ställen och en relativt tidig påsk.
Lite annat än fotboll och Zlatan…
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















