Här är Santofts nya uppdrag

Det är här han har hamnat. Fotbollens förre generalsekreterare, Mikael Santoft. Han har blivit ny styrelseordföranden i Föreningen Svenska Skidanläggningars Organisation.
Mikael Santoft går från fotbollförbundet till SLAO och ska jobba med turistanläggningar runt om i Sverige.

 

Svenska Skidanläggningars Organisation (SLAO) är sedan 1978 liftanläggningarnas bransch- och intresseorganisation och ska arbeta för utveckling av säkerhetsfrågor kring liftar och nedfarter och gynna ordningsfrågor, vara rådgivande organ, samordna utbildning och gynna utvecklingen i branschen.

Inspirerande

- Det känns ytterst hedersamt och inspirerande. Jag har stor respekt för branschens utmaningar och hoppas att mina samlade erfarenheter ska bidra positivt, säger Mikael Santoft.

Det är onekligen en skaplig skillnad på områden – från fotboll till skidbackar.

Men han har varit genuint intresserad av natur och skidåkning i många år. Så pass att han tidigare var Friluftfrämjandets man i Idre Fjälls styrelse.

Fyra år hos fotbollen

I jobbet var han knuten till RF, bl a som förbundsrektor för SISU från 1997, sedan RF:s generalsekreterare från 2003. Därefter värvades han 2010 till Svenska Fotbollförbundet i en motsvarande roll och ersatte då Sune Hellströmer. 

Det blev fyra år på den posten för i januari 2014 lät Mikael Santoft meddela att han ville lämna sitt jobb inom fotbollen.

Nu går denne  63-åring, som för övrigt är ledamot nr 260 av Svenska Idrottsakademin, mot nya uppgifter.

Positiv trend

SLAO och skid- och turistanläggningarna är inne i en positiv  period. Den senaste säsongen avslutades starkt på flera håll trots omväxlande väder.

Många skidanläggningsmedlemmar har plussiffror, mycket tack vare investeringar i bra snösystem och inte minst röda dagar på rätt ställen och en relativt tidig påsk.

Lite annat än fotboll och Zlatan…

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

Svenskar är  pålitliga som arrangörer.  Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för  Olympics Sweden Invitational Games. Ett  idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter. 

Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.