Jobbar med 760 arbetslösa ungdomar
- Boost är helt unikt i fotbollssverige, säger FC Rosengårds klubbchef Klas Tjebbes. Det finns ingen annan klubb som är ens i närheten av att skapa så många jobb.
Det låter väldigt anspråksfullt och är det också.
"Det här vill jag jobba med"
Nyförvärvet Lotta Schelin finns med i truppen mot Djurgården den 16 juli. Säkerligen får hon också spela – i en lite speciell matchtröja. Som enda spelare kommer hon att att klubbens arbetsmarknadsprojekt ”Boost by FC Rosengård” på tröjan.
Lotta har privat ett stort intresse för samhällsfrågor, som integration, ungdomar, arbetsmarknad med mera. Därför kommer Lotta att vid sidan av fotbollen att fungera som ambassadör för Boost.
- För mig var klubbens stora samhällsengagemang en viktig anledning till att valde just FC Rosengård, säger Lotta Schelin.
Många känner inte till att FC Rosengård har ett eget arbetsmarknadsprojekt som varit igång sedan 2003. Sedan 2012 heter det Boost by FC Rosengård. Projektet har 31 medarbetare, alla anställda av FC Rosengård, som sitter i egna lokaler på Lantmannagatan. Här finns yrkesvägledare, jobbcoacher, lärare, KBT och projektledare.
200 har börjat plugga
Boost vänder sig till långtidsarbetslösa ungdomar, inskrivna vid arbetsförmedling, i Malmö, Trelleborg, Burlöv och Staffanstorp.
I projektet coachar klubben ungdomarna till hur man blir anställningsbar. De hjälper dem att läsa upp sina betyga, skriva bra CV, de tränar anställningsintervjuer och fixar praktikplatser. Programmen är helt individuella och i varje program ingår idrott och träning.
Under de tre senaste åren har Boost ordnat jobb åt 760 långtidsarbetslösa ungdomar. Dessutom har ca 200 börjat studera med studiemedel på Malmö Högskola. Det betyder att totalt har ca 1 000 personer, nästan en person varje dag, fått en fast anställning.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















