16 år och redan i styrelsen
Jakob Woldemichael är nyinvald i Uppsala 86ers styrelse som företrädare för föreningens ungdomsverksamhet, cirka 300 barn och ungdomar i åldern 9-20 år.
Rikta energin rätt
Nu ska han inte bara såsom linebacker i U17-laget stoppa motståndarnas anfallare, han ska även jobba för att föra föreningen som spelar i Superserien, "Allsvenskan" i amerikansk fotboll, framåt med full fart.
- Jag fick frågan och kände att jag kan tillföra något. Jag är en person som vill engagera mig och ta ansvar, inte bara gnälla på det det som inte fungerar, förklarar Jakob Woldemichael och fortsätter:
- Som spelare gäller det att rikta energin åt rätt håll. Det kanske inte är styrelsens fel att vi får dåliga träningstider på dåliga planer. Det är ju kommunen som äger planerna och fördelar träningstiderna. Det är den vi ska påverka, tillsammans.
Flydde inbördeskriget
Jakob Woldemichaels pappa flydde till Sverige från inbördeskriget i Eritrea/Etiopien på 70-talet, träffade Jakobs mamma och bildade familj i Uppsala.
Några dagar in på det nya årtusendet föddes Jakob. Vid nio års ålder började han spela amerikansk fotboll.
Nu pluggar han första året på regionalt idrottsgymnasium, Celsiusskolan i Uppsala, och har höga ambitioner både på och utanför planen.
Varför finns det så få "Jakob" i Sverige?
- Dels tror jag att det beror på det är många ansvar att ta som ung i dag, såsom skola, fritid, idrott... Energin räcker inte till allt.
- Dels passar det inte alla ungdomar att sitta på en stol i ett möte som pågår flera timmar. Det gäller att skapa andra former för att kunna engagera ungdomarna
Ledarfrågan beskrivs som en överlevnadsfråga för idrotten. Jakob Woldemichael håller med.
Olika slags ledare
- Lyckas föreningarna engagera oss unga kan vi inte bara bli styrelseledamöter. Vi kan också bli lagledare eller coacher.
- Det börjar med att våga ställa frågan till oss, därefter att inte bara prata om vilka problem föreningen har, utan hellre vilka möjligheter som finns, säger Jakob Woldemichael på föreningskonferensen.
Ett 30-tal föreningar har samlats för att genomlysa verksamheten tillsammans med styrelsen och kanslimedarbetarna i Svenska Amerikansk Fotbollförbundet – ett förbund som växer vad gäller antalet licenserade spelare, främst kvinnor och har balans i ekonomin.
Nu också prisat med ett inramat certifikat och blommor som bevis för att man är det första idrottsförbundet som HBTQ-certifierats, ett arbete som fortsätter i föreningarna 2017.
Martin Söderberg är ordförande i Uppsala 86ers. Han välkomnar Jakob Woldemichael till styrelsen:
- Vi har redan prövat greppet att ha en ungdomsrepresentant i styrelsen med gott resultat. Unga människor ser världen på ett annat sätt och har därmed annorlunda lösningar, vilket är bra både för vår förening och amerikansk fotboll i Sverige i stort.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















