Ralfs grabb fick det kalla beskedet
Jonas Lundén valde att själv säga upp sig i Gais. ”Ett led i den omorganisation klubben genomför i syftet att dra ner på administrativa kostnader”, hette det då.
På måndagen fick Pierre Edström beskedet att han inte längre än önskvärd som klubbdirektör i Örgryte.
Ralfs grabb räckte inte till, tyckte ledningen i klubben.
Bygger om organisationen
”Klubbdirektören Pierre Edström får lämna Örgryte IS”, bekräftar klubben på kvällen.
På hemsida anges att en omorganisation har lett fram till beslutet och att klubbdirektörsrollen därmed försvinner.
Det finns alltså inte plats för Pierre Edström.
- Vi kan konstatera att klubbdirektörsrollen är en omöjlig roll. Vi vill tydliggöra organisationen och dela upp ansvaret på flera personer. När vi konstaterade detta började vi att diskutera en annan organisation. En som vi tror på och känns mer rätt för oss på längre sikt, säger ordförande Joacim Nordh till hemsidan.
"Är ÖIS-are in i själen"
ÖIS delar upp tjänsten i tre roller, en marknadsdel, en sportdel och en kanslidel.
- I övrigt vill vi tacka Pierre för alla hans fina insatser i ÖIS och önska honom ett stort lycka till i framtiden.
Pierre Edström ville fortsätta som klubbdirektör och den officiella versionen i dag är att han ska stanna på kansliet till den 20 mars.
Pappa Ralf Edström tycker att beskedet är tråkigt.
- Det känns tungt. Han har gjort ett bra jobb och är öisare in i själen. Klubben har det jävligt tufft ekonomiskt och då blir det nedskärningar. Det är agenternas och spelarnas marknad. Många klubbar ligger på ruinens brant, säger han till GT.
Mest lästa just nu
En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
Svensk fotbolls nyvalde ordförande Simon Åström, 42 år, fick redan första dagen på det nya jobbet en rejäl käftsmäll. Aldrig tidigare har Luxembourg, 92:a lag på FIFA:s världsranking, besegrat ett svenskt landslag.
Nu har det hänt, i den första av fyra vänskapsmatcher inför höstens VM kval föll danskfödde Jon Dahl Tomassons svenska landslag med 1-0. Ett historiskt magplask för blågult – och vad värre är.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.