Stenson spred blågul PR

”Det känns jättekul, förstås. Jag trodde att jag hade goda chanser, absolut. Men det är svårt att jämföra olika idrotter”. Det var det första som Henrik Stenson sa sedan han hade utsetts till årets Bragdmedaljör.
Henrik Stenson spred blågul PR världen över med sitt fantastiska spel i tävling efter tävling under 2016. Foto: Chris Carlson, AP Photo/TT

 

Henrik Stenson var ivrig att framhålla vilken hjälp har han från olika håll:

- Jag har ett stort team runtomkring mig och alla har en del i den här framgången.

Jenny lurade bakom

På slaget klockan 13 tillkännager Svenska Dagbladets sportkrönikör och sekreterare i bragdnämnden, Anders Lindblad, vem juryn hade valt att ge bragdguldet 2016.

Det var Sarah Sjöström mot Henrik Stenson.

Med den verkliga bragdhjälten i Jenny Rissveds. 22-åringen från Falun som till OS som skadad, och tappade kedjan på cykeln men ändå vann OS-guldet som den yngsta segraren någonsin. Med 37 sekunders marginal, hon var ohotad!

Bragden gjorde Jenny!

Annorlunda premisser

Men premisserna är annorlunda numera för Bragdguldet. Just betoningen på bragd är lite omskrivna.

Men visst gjorde Henrik Stenson också en bragd när han vann British Open på Royal Troon. Han hade ett fantastiskt år med ett flertal stora framgångar.

Sarah Sjöström, vår världssimmare, helt suverän, men Bragdvinnare i fjol och det gynnade inte henne. Men tre individuella EM-guld i London innan OS-succén i Rio med ett guld och världsrekord på 100 meter fjäril plus ett silver och ett brons. 

Hon var enastående, men nu står det i statuterna uttryckligen att "den som får sin andra guldmedalj måste anses stå i särklass".

En pojkdröm

Därmed var det upplagt för Henrik Stenson.

Bragdjuryns motivering löd: "För barriärbrytande bragd vunnen med iskyla och teknisk briljans efter historisk duell. Svenska Dagbladets bragdguld 2016 går till Henrik Stenson."

- 2016 är min hittills bästa säsong i karriären och segern i British Open är en pojkdröm som gick i uppfyllelse. Att vinna på en rekordlåg score mot en av tidernas bästa golfspelare, Phil Michelson, gör det hela än mer speciellt, säger Henrik Stenson i en kommentar.

Det är andra gången en golfare får Svenska Dagbladets bragdguld. Annika Sörenstam belönades 1995 och hon var snabb med att gratulera Henrik Stenson.

Senaste bragdmedaljörerna

Svenska Dagbladets bragdmedalj har delats ut årligen sedan 1925. De senaste pristagarna:

2015: Sarah Sjöström, simning.

2014: Stafettlaget damer, Charlotte Kalla, Anna Haag, Ida Ingemarsdotter, Emma Wikén, längdskidor.

2013: Johan Olsson, längdskidor.

2012: Lisa Nordén, triathlon.

2011: Therese Alshammar, simning.

2010: Stafettlaget, herrar, Daniel Richardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner, längdskidor.

2009: Helena Jonsson, skidskytte.

2008: Jonas Jacobsson, parasport, skytte.

2007: Anja Pärson, alpint.

2006: Anja Pärson, alpint.

2005: Kajsa Bergqvist, friidrott.

2004: Stefan Holm, friidrott.

2003: Carolina Klüft, friidrott.

2002: Susanne Ljungskog, cykel.

2001: Per Elofsson, längdskidor.

2000: Lars Frölander, simning.

Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1  i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”.  Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final. 

Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.

Regeringens  specielle utredare, Anders  Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades  att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.