Alla F1-lopp i direktsändning
I helgen är det Formel 1-premiär i Melbourne, Australien, och Viasat Motor/HD samt Viaplay direktsänder race, kval och träningar. Årets mästerskap spås bli jämnare än på länge, dessutom finns en nyoptimism kring Marcus Ericsson.
– Det ska bli kul med skarpt läge för att se var vi står, säger Ericsson.
Även om många tippar att fler team och förare kan blanda sig i striden om årets VM-titel, så är ändå Mercedes med regerande mästaren Lewis Hamilton stora favoriter.
F d recerförare blir kommentator
– Mercedes är fortfarande väldigt starka, särskilt om vi ska tro försäsongstesterna. Sedan kan man egentligen aldrig säga något före första kvalet, säger MTG Sports nya F1-expert Björn Wirdheim som har en lång och framgångsrik racingkarriär bakom sig.
Även Nina Kennedy är ny i MTG Sports F1-team.
– Jag kommer att intervjua människor som jag träffat under min uppväxt och inom Formel 1, det kommer inte handla om varvtider utan vara mer på ett personligt plan, säger Kennedy som är dotter till Sveriges största racingstjärna genom tiderna Ronnie Peterson.
Dagens främsta racingsvensk heter Marcus Ericsson, som hade ett tungt fjolår och kammade noll i fråga om poäng. Men ett nytt samarbete med Alfa Romeo har lyft optimismen i och kring hans team Sauber.
Mer optimism runt Marcus
– Vi har haft en bra vinter där vi tagit fram den helt nya bilen, och tycker testerna var lovande även om det finns en hel del kvar att jobba på, säger Ericsson som anser att Albert Park i Melbourne är ett perfekt ställe att starta säsongen på.
- Det är ett häftigt race, med bra atmosfär, mycket fans och banan är rolig med mycket utmaningar. I fall vi gör ett bra jobb kan vi komma till Q2 och jobba därifrån.
Men det finns bokstavligen mörka moln kring helgens tävlingar, med ostadiga väderprognoser.
– Det är typiskt Melbourne att det kan slå om på en dag, så vi får vänta och se. Men jag hade några bra varv både på blött och torrt i Barcelona, så känner mig komfortabel med bilen i alla väglag, säger Ericsson.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet noterade 55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.
Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar. Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord. iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar