En doldis bakom tidernas pingissensation

Svensk bordtennis är på väg att få ett nytt affischnamn igen, en spelare att framhålla inför sponsorer och använda i nyrekrytering.. 27-årige Mattias Falck är nämligen på väg mot tidernas svenska pingissensation. 

Mattias Falcks backhand var mycket framgångsrik i semifinalen i VM.

Efter den dramatiska VM-semifinalen mot 19-årige sydkoreanen An Jae-Huyn efter 4-3 i set är han klar för final mot kinesen Ma Long, världsmästare 2015 och 2017 och OS-guldmedaljör2016. Orkar ”Falcken” flyga ännu högre?

Tage Flisberg, Stellan Bengtsson, Kjell Hammaren Johansson, J-O Waldner, Jörgen Persson. Klassiska namn. Tre vinnare, ”Flisan” och Hammaren förlorade VM-finalerna. De andra tre blev världsmästare, Walder dessutom OS-guldmedaljör i Barcelona 1992.

Senast en svensk var i VM-final var 1997 då Waldner vann i Manchester utan att tappa ett enda set. 22 år sedan en svensk var i VM-final. Så efterlängtat – vilken story det kan bli om Mattias vinner. Förresten, det är redan en historia att rista in i böckerna. Vem hade trott på den här utvecklingen?

Starkaste psyket

I swmifinalen såg det flera gånger ut som ungdomlig entusiasmen skulle besegra ”åldermannen” Falck. Underläge hela tiden kändes det som men som han kom igen! Vilken psykiskt styrka Mattias visade. Svensken är rankad 16:e i världen, skrällen Ann 157:a. Den första ickeseedade som gått till semifinal i ett världsmästerskap. En stor prestation men det räckte inte.

”Falcken”, med Jörgen Persson som coach, har smugit under radarn. Bordtennisen har efter eran Waldner/Persson nästan försvunnit från de stora rubrikerna – och TV-sändningarna. Till slut vaknade SVT och sände semifinalen på lördagen. Och självfallet sänds finalen i SVT på söndagen (13,30).

- Vinner Mattias så är Bragdguldet klart, säger J-O Waldner till SVT Sport.

Någon som säger emot?

Vad betyder ett VM-guld i pengar? Mycket. Även en silvermedalj kommer att göra Mattias rik. Vinner svensken blir han förmodligen miljonär.

Blir den största knallen

Mattias, född Karlsson (han bytte efternamn när han gifte sig 2018), i Augerum i Blekinge är känd i pingiskretsar men lika lite omskriven i media som J-O Waldner är omskriven. De initierade vet att han tog två medaljer vid EM 2016. Silver i mixdubbel med Matilda Ekholm och brons med Kristian Karlsson i dubbel. I maj förra året blev han svensk mästare med Halmstad BTK. 

2019 är det första gången det inte är en helkinesisk VM-final sedan 2003. Då vann österrikaren Werner Schlager guldet. Vinner ”Falcken” är det en ännu större sensation än 2003.

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.