En doldis bakom tidernas pingissensation
Svensk bordtennis är på väg att få ett nytt affischnamn igen, en spelare att framhålla inför sponsorer och använda i nyrekrytering.. 27-årige Mattias Falck är nämligen på väg mot tidernas svenska pingissensation.
Efter den dramatiska VM-semifinalen mot 19-årige sydkoreanen An Jae-Huyn efter 4-3 i set är han klar för final mot kinesen Ma Long, världsmästare 2015 och 2017 och OS-guldmedaljör2016. Orkar ”Falcken” flyga ännu högre?
Tage Flisberg, Stellan Bengtsson, Kjell Hammaren Johansson, J-O Waldner, Jörgen Persson. Klassiska namn. Tre vinnare, ”Flisan” och Hammaren förlorade VM-finalerna. De andra tre blev världsmästare, Walder dessutom OS-guldmedaljör i Barcelona 1992.
Senast en svensk var i VM-final var 1997 då Waldner vann i Manchester utan att tappa ett enda set. 22 år sedan en svensk var i VM-final. Så efterlängtat – vilken story det kan bli om Mattias vinner. Förresten, det är redan en historia att rista in i böckerna. Vem hade trott på den här utvecklingen?
Starkaste psyket
I swmifinalen såg det flera gånger ut som ungdomlig entusiasmen skulle besegra ”åldermannen” Falck. Underläge hela tiden kändes det som men som han kom igen! Vilken psykiskt styrka Mattias visade. Svensken är rankad 16:e i världen, skrällen Ann 157:a. Den första ickeseedade som gått till semifinal i ett världsmästerskap. En stor prestation men det räckte inte.
”Falcken”, med Jörgen Persson som coach, har smugit under radarn. Bordtennisen har efter eran Waldner/Persson nästan försvunnit från de stora rubrikerna – och TV-sändningarna. Till slut vaknade SVT och sände semifinalen på lördagen. Och självfallet sänds finalen i SVT på söndagen (13,30).
- Vinner Mattias så är Bragdguldet klart, säger J-O Waldner till SVT Sport.
Någon som säger emot?
Vad betyder ett VM-guld i pengar? Mycket. Även en silvermedalj kommer att göra Mattias rik. Vinner svensken blir han förmodligen miljonär.
Blir den största knallen
Mattias, född Karlsson (han bytte efternamn när han gifte sig 2018), i Augerum i Blekinge är känd i pingiskretsar men lika lite omskriven i media som J-O Waldner är omskriven. De initierade vet att han tog två medaljer vid EM 2016. Silver i mixdubbel med Matilda Ekholm och brons med Kristian Karlsson i dubbel. I maj förra året blev han svensk mästare med Halmstad BTK.
2019 är det första gången det inte är en helkinesisk VM-final sedan 2003. Då vann österrikaren Werner Schlager guldet. Vinner ”Falcken” är det en ännu större sensation än 2003.
Göran Söderlund
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.
Det innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen.
Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.