En doldis bakom tidernas pingissensation

Svensk bordtennis är på väg att få ett nytt affischnamn igen, en spelare att framhålla inför sponsorer och använda i nyrekrytering.. 27-årige Mattias Falck är nämligen på väg mot tidernas svenska pingissensation. 

Mattias Falcks backhand var mycket framgångsrik i semifinalen i VM.

Efter den dramatiska VM-semifinalen mot 19-årige sydkoreanen An Jae-Huyn efter 4-3 i set är han klar för final mot kinesen Ma Long, världsmästare 2015 och 2017 och OS-guldmedaljör2016. Orkar ”Falcken” flyga ännu högre?

Tage Flisberg, Stellan Bengtsson, Kjell Hammaren Johansson, J-O Waldner, Jörgen Persson. Klassiska namn. Tre vinnare, ”Flisan” och Hammaren förlorade VM-finalerna. De andra tre blev världsmästare, Walder dessutom OS-guldmedaljör i Barcelona 1992.

Senast en svensk var i VM-final var 1997 då Waldner vann i Manchester utan att tappa ett enda set. 22 år sedan en svensk var i VM-final. Så efterlängtat – vilken story det kan bli om Mattias vinner. Förresten, det är redan en historia att rista in i böckerna. Vem hade trott på den här utvecklingen?

Starkaste psyket

I swmifinalen såg det flera gånger ut som ungdomlig entusiasmen skulle besegra ”åldermannen” Falck. Underläge hela tiden kändes det som men som han kom igen! Vilken psykiskt styrka Mattias visade. Svensken är rankad 16:e i världen, skrällen Ann 157:a. Den första ickeseedade som gått till semifinal i ett världsmästerskap. En stor prestation men det räckte inte.

”Falcken”, med Jörgen Persson som coach, har smugit under radarn. Bordtennisen har efter eran Waldner/Persson nästan försvunnit från de stora rubrikerna – och TV-sändningarna. Till slut vaknade SVT och sände semifinalen på lördagen. Och självfallet sänds finalen i SVT på söndagen (13,30).

- Vinner Mattias så är Bragdguldet klart, säger J-O Waldner till SVT Sport.

Någon som säger emot?

Vad betyder ett VM-guld i pengar? Mycket. Även en silvermedalj kommer att göra Mattias rik. Vinner svensken blir han förmodligen miljonär.

Blir den största knallen

Mattias, född Karlsson (han bytte efternamn när han gifte sig 2018), i Augerum i Blekinge är känd i pingiskretsar men lika lite omskriven i media som J-O Waldner är omskriven. De initierade vet att han tog två medaljer vid EM 2016. Silver i mixdubbel med Matilda Ekholm och brons med Kristian Karlsson i dubbel. I maj förra året blev han svensk mästare med Halmstad BTK. 

2019 är det första gången det inte är en helkinesisk VM-final sedan 2003. Då vann österrikaren Werner Schlager guldet. Vinner ”Falcken” är det en ännu större sensation än 2003.

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja