Fem individuella starter, fem medaljer!

Det var bara dumt att oroa sig för om Sarah Sjöström skulle orka efter det dramatiska 200-metersloppet. Hon har visat under VM att hon är en kvinna gjord av stål och en enastående vinnarskalle. Fem individuella starter, fem medaljer. Fantastiskt!

Amerikanen Caeleb Dressel och Sarah Sjöström poserar med sina troféer som bästa manlige respektive kvinnliga simmare i 18: e världsmästerskapen i Gwangju, Sydkorea Foto: Takumi Harada

På söndagen kom hon tvåa på 50 meter fritt, bara två hundradelar efter amerikanskan Simone Manuel, 24,05 mot Sarahs 24,07. Samma Manuel som lurade Sarah på guldet på 100 meter fjäril. ”Jag förlorade inte ett guld, jag vann ett silver”, sa hon med nöjd min i SVT:s tv-intervju.

Hon har simmat 19 lopp på åtta dagar, utan vilodag. Hur han Sarah motiverat sig:

- Inför varje lopp har jag tänkt att det här är lopp nummer 1.

Hon är ”galet nöjd” med sin insats under VM. Självklart utsågs hon till mästerskapets bästa kvinnliga simmare. Hon åker hem med 666 000 kronor i prispengar efter följande:

O Guld på 50 meter fjäril: 195 000 kronor.

0 Silver på 100 meter fjäril: 143 000 kronor.

O Silver på 50 meter fritt: 143 000 kronor.

O Brons på 200 meter fritt: 95 000 kronor.

O Brons på 100 meter fritt: 95 000 kronor.

Nu har den 25-åriga svenskan 16 individuella VM-medaljer på lång bana, flest av alla. Nästa år avgörs OS i Tokyo. Då finns inte 50 meter fjäril med på programmet. Fram till OS får Sarah fundera på om han ska simmar hatdistansen 200 meter fritt.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen