Och systern är också på gång
Ännu håller Henrik Stenson positionen som Sverige-etta på världsrankingen med sin 42:a plats, men 23-årige Marcus Kinhult, från Skaftö Golfklubb i Bohuslän är på stark uppmarsch.
Kinhults avslutning på 2019 har tagit honom till 86:e plats och fyllt på det egna bankkontot med över 12 miljoner kronor bara i höst.. Det stora klippet var andra platsen i Nedbank Challenge i Sun City, Sydafrika.
Kinhult föll efter särspel mot engelsmannen Tommy Fleetwood men belönades med karriärens hittills största segercheck på 8 miljoner kronor. Fleetwood kunde räkna in 24 miljoner kronor.
I Europatourens slutspel, DP World Tour Championship i Dubai, föll Kinhult till 16:e plats efter 76 slag sista ronden. Veckoslutet i Dubai, med bounsersättning, gav närmare 5 miljoner kronor till den egna plånboken.
Spanjoren Jon Rahm, 25 år, som vann tourfinalen med ett slag före just Fleetwood, räknade hem totalt 48 miljoner kronor, golfvärldens hittills största prischeck, fördelat på slutseger i Europatourens penningliga, Race To Dubai samt seger i tourfinalen, DP World Tour Championship.
Rahm avancerade därmed till andra plats på världsrankingen efter USA:s Brooks Koepka och Nordirlands Rory McIlroy.
När det svenska golfåret summeras riktas all uppmärksamhet på Marcus Kinhult. Tidigt utpekad som ”underbarn”, uppväxt i en riktig golffamilj, lillasyster Frida tillhör världens mest lovande på damsidan.
Strålande facit
Under 2019 har Marcus Kinhult hunnit med följande:
.Han tog sin första seger på British Masters i våras, och visade att högstanivån räcker för seger på världsnivå.
.Han föll efter särspel i Nedbank Challenge, en av tourens mest penningstinna tävlingar.
.På Europatouren har han varit topp 20 vid 10 tillfällen,
.Debuten i US Open på Pebble Beach gav en delad 32:a plats, klart godkänt.
.Han slutade på 16:e plats i tourfinalen, Henrik Stenson, 43 år och som vunnit Race to Dubai två gånger, landade på en blygsam 44:e plats.
Race to Dubai har under 2019 omfattat 47 tävlingar i 31 länder på fyra kontinenter. I sammandraget slutade Marcus Kinhult på 12:e plats, han spelade under året 24 tävlingar. Henrik Stenson var på 39:e plats efter deltagande i 16 turneringar.
50 miljoner mer i prispengar
Apropå herrarnas miljonrullning i Dubai:
Amerikanska LPGA-touren, som Annika Sörenstam en gång dominerade, har presenterat 2020 års spelschema, 33 tävlingar och den totala prispotten, 723 miljoner svenska kronor, en ökning med 50 miljoner kronor.
-Jag kan inte vara mer exalterad över framtiden för LPGA och de sponsorer som stöttar oss. Det här beloppet är ett bevis på att våra partners tror på LPGA och det vi gör, summerade en nöjd Mike Wahn, LPGA:s högste chef, när avtalet var i hamn.
De svenska LPGA-essen, Pernilla Lindberg och Anna Nordqvist, har all anledning att träna extra inför 2020 års säsong. Det kan löna sig.
Kjell Nilsson
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.
Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.
Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner. Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.