"Bella", 21, är volleybollens egen Zlatan
.Volleyboll har sin egen Zlatan. Fast hon är kvinna. Isabelle "Bella" Haak, född 11 juli 1999 i Lund, Sverige är den största individuella stjärnan sedan Bengt Gustafssons glansdagar. "Bella" kom med i landslaget som 14-åring, blev utlandsproffs 2017 och har spelat i klubbar i Frankrike (dit hon flyttade tillsammans med sin mamma),. Italien och Turkiet och har för vana att vinna poängligorna i länderna.
Enligt uppgifter i italiensk media har Isabelle Haak en årslön på ungefär 10,6 miljoner kronor i Turkiet. Det skulle göra 21-åringen till Sveriges bäst betalda kvinnliga idrottare.
– Det är överdrivet. Det är tråkigt att lönerna ska dra så mycket uppmärksamhet, tycker hon själv om de uppgifterna.
Nu sänder SVT när damlandslaget jagar första EM-platsen sedan 1983
Den i dag 195 centimeter långa Isabelle gjorde debut i elitserien i Engelholms startsexa och blev uttagen i landslaget samma säsong.
En kometkarriär hade startat. Senare det året blev hon vald till årets nykomling av Svenska Volleybollförbundet och på den vägen är det. Proffskarriären var utstakad. Nu slåss stjärnklubbarna om henne.
Rankrike, Italien och Turkiet är avklarade.
Kuriöst nog kombinerade hon säsongen i Frankrike med att fullfölja gymnasieåren på distans
Isabelle Haak är en av världens allra bästa volleybollspelare. Nu ser ni henne direkt i SVT när hon tillsammans med det svenska . SVT visar också delar av herrarnas EM-kval, som spelas parallellt.
- Att Sverige fått fram en så starkt lysande stjärna och matchvinnare som Isabelle Haak i en av världens största sporter är unikt. Nu hoppas vi att många tv-tittare tar chansen att se Haak i storform under ett nervkittlande EM-kval, säger SVT:s sportchef Åsa Edlund Jönsson.
I helgen förlorade Isabelle Haak och hennes turkiska klubb Vakifbank finalen i Champions League, men Haak blev ändå turneringens bästa poängplockare. Nu laddar hon om för EM-kvalet som inleds 8 maj, en dag senare än planerat sedan premiärmotståndarna Georgien tvingats drag sig ur första kvalhelgen på grund av covid-19.
Damlandslaget kvalar i en grupp bestående av Ukraina, Portugal och Georgien. Gruppens två bästa lag går till EM-slutspelet, som avgörs 15 augusti-4 september.
Parallellt med damerna EM-kvalar även det svenska herrlandslaget. Sverige spelar i en trelagsgrupp och SVT visar bland annat herrarnas premiärmatch 8 maj mot Nederländerna. Vinnaren av gruppen, där även Kroatien ingår, är klart för EM-slutspelet men Sverige har även chans att gå vidare som grupptvåa. Herrarnas EM-slutspel avgörs 3–19 september.
SVT kommer att visa alla matcher med svenska damlandslaget, som väntas ha störst chanser att gå till EM, men SVT visar också de EM-kvalmatcher med herrlandslaget som inte krockar med damlandslagets matcher.
Thiomas Ejderhov
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Pengar är inte allt – men det betyder en hel del
Spelarna i Team Canada, modell 2026, i den 88:e VM-turneringen, har en sammanlagd årslön på 860 miljoner enligt NHL-organisationens officiella lönestatistik.
I Tre Kronor, som föll i lördagens VM-premiär, får spelarna nöja sig med 338 miljoner kronor, löneskillnaden är cirka en halv miljard kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar