Han fick idéer och bekostade allt själv

Plötsligt är Rättvik att räkna med i bandy.IFK är uppe i elitserien och i bygden pratas det inte längre bara hockey. Leksand ligger bara två mil bort och får nu konkurrens om intresset.

En man hyllas extra i Rättvik och han har nu fått retroaktiv belöning. Conny Gesar,54, har utsetts till Årets Ledare i svensk bandy! Det var han som satte bollen i rullning. Han fick för sig redan 2008 att orten borde ha en bandyhall. Inte nog med det, han finansierade bygget och nu bygger han en hall till.

Här ärRättviks blivande multihall som ska ligga i anslutning. Två jättebyggen på orten, båda privat finansierade

Conny Gesar  fick idén att  bygga i anslutning till bandyarenan och tanken är att den nya byggnaden ska rymma en bollhall som också kan användas för konserter, nya omklädningsrum, restaurang och gym.

Totalt beräknar Rättvik Arena AB med att nybygget ska kosta 85 – 90 miljoner. Företaget står för den investeringen

Bygger också multihall

Conny Gesar,54,hyllas, förstås i Rättvik och har nu fått retroaktiv belöning. Hanhar utsetts till Årets Ledare i svensk bandy! Det var han som satte bollen i rullning. Han fick för sig redan 2008 att orten borde ha en bandyhall. Inte nog med det, han finansierade bygget.

Det är unikt att en person uppfyller alla rollerna - som arenabyggare, sponsor och dessutom påtar sig ett mångårigt ledarskap.

Rättvik Arena, invigdes 2009 av Rättviks störste bandyspelare genom tiderna, Einar Tätting då 86 år gammal, men det var också ett monument över Conny Gesar.

En entreprenör av sällsynt slag. Han startade och ägde ihop med Christian Haupth, Sveriges största Internetspelbolag. Deras vänskap började med studier till civilingenjörer i Linköping.

Från Malta till Rättvik

Gesar återvände till bygden där det en gång började. Resan har gått via kontor och jobb i London, ofta på Malta där bolag är registrerat, verksamhet i 25 länder och 200 anställda

- Det var rätt många som tappade hakan när Conny Gesar föreslog att det skulle byggas en bandyhall i Rättvik, berättar Stefan Pherson, som har varit tränare i  22 år i följd.

-När upphandlingen av hallen gjordes, typ inköp av limträbalkarna, märktes det tydligt hur Connys egenskaper som affärsman kom fram. Varje krona var viktig.

Hallen öppnade drömmarna

-Han har inte Rättviks vräkigaste villa eller skrytigaste bil, nej, Connyhar så långt ifrån ett krösusbeteende man kan komma, fortsätter Stefan. 

Klubben har en stolt historia med 17 säsonger i högsta serien, senast säsongen 1950/51

Men utan inomhushallen hade IFK Rättviks comeback i bandyns elitserie, , varit en overklig dröm. Den ungdomliga given med mycket träning och bra ledarskap på många nivåer har möjliggjort resan från div 1 till bandyns finrum. 

När förbundskaptenerna för de yngre landslagen har tagit ut sina träningstrupper, ibland preliminära VM-trupper, finns det ocksåflera tjejer och killar med från dalaklubben

Stora bandyorter en gång som Forsbacka, Hälleforsnäs, Lesjöfors och Slottsbron har inte kommit tillbaka - de har sakat en framgångsrik hemvändare. 

Men Conny Gesar, släppte inte greppet om IFK Rättvik och sin hembygd  

Curt Einarsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ishockeyns 14 SHL-klubbar står ekonomiskt väl rustade inför framtiden. För tredje säsongen i rad noteras nytt publikrekord med totalt 2 417 984 unika åskådare, vilket ger ett publiksnitt med 6 643 åskådaare per match. Det är det högsta snittet någonsin i ligans historia, det tidigare rekordet var från säsongen 2011-2012 med 6 393 personer per match.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

Tennisstjärnornas styrkekamp i Kungliga tennishallen som har varit årligen återkommande sedan 1969 och lockat ett antal världsstjärnor byter nu organisation.

Det arrangemang som svenskarna  känner som Stockholm Open är nu BNP Paribas Nordic Open och faktum är att turneringen är världens äldsta inomhusturnering på ATP-touren.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.