Frida Hansdotter kandiderar till IOK
Frida Hansdotter är kandidat till en plats i IOK:s Aktivas Kommitté. Valet sker under OS i Peking.
- Jag vill ge något tillbaka till idrotten och vara en röst åt idrottare, säger Frida.
Hon vann fyra gånger under 14 säsonger i den alpina världscupen, stod på pallen vid 35 tillfällen och vann fem VM-medaljer (två i lag), men det är slalomtriumfen i PyeongChang 2018 tillsammans med segern i den totala slalomcupen 2015/2016 som blev karriärens höjdpunkt.
- För en alpinåkare och idrottare är OS det största. Guldet i PyeongChang kommer jag att minnas för alltid, säger 35-åringen från Norberg.
Frida Hansdotter, 35, valde att avsluta sin alpina karriär efter säsongen 2018/2019 och i mitten av september 2020 meddelade hon att hon skulle bli mamma. I decemmber 2020 fick hon och sambon Richard Jansson .
Hon bor numera i Fagersta, men till vardagen hör också atthon är delägare till en paddelhall i Avesta.
Internationella Olympiska Kommittén har just nu ingen svensk medlem i Aktivas Kommitté. Stefan Holm fanns med från 2013 fram till spelen i Tokyo i somras, då Therese Alshammar inte fick de röster som krävdes för att väljas in.
- Jag tycker det är viktigt att det finns svenskar med i Aktivas Kommitté. Jag har pratat med Stefan om vad han har jobbat med och jag tycker det är viktigt att vi belyser frågor som jämlikhet och yttrandefrihet, säger Frida.
- Både IOK och SOK vill bygga en bättre värld genom idrott. Det tror jag också är möjligt och hoppas att de som röstar i Peking i februari ger mig chansen att vara med och bygga en sådan värld.
Det är de som tävlar under OS i Peking som röstar fram kommitténs medlemmar. OS invigs den 4 februari och avslutas den 20 februari. Vilka som tar plats i Aktivas Kommitté tillkännages i slutet av spelen.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet noterade 55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.
Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar. Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord. iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar