Frida Hansdotter kandiderar till IOK
Frida Hansdotter är kandidat till en plats i IOK:s Aktivas Kommitté. Valet sker under OS i Peking.
- Jag vill ge något tillbaka till idrotten och vara en röst åt idrottare, säger Frida.
Hon vann fyra gånger under 14 säsonger i den alpina världscupen, stod på pallen vid 35 tillfällen och vann fem VM-medaljer (två i lag), men det är slalomtriumfen i PyeongChang 2018 tillsammans med segern i den totala slalomcupen 2015/2016 som blev karriärens höjdpunkt.
- För en alpinåkare och idrottare är OS det största. Guldet i PyeongChang kommer jag att minnas för alltid, säger 35-åringen från Norberg.
Frida Hansdotter, 35, valde att avsluta sin alpina karriär efter säsongen 2018/2019 och i mitten av september 2020 meddelade hon att hon skulle bli mamma. I decemmber 2020 fick hon och sambon Richard Jansson .
Hon bor numera i Fagersta, men till vardagen hör också atthon är delägare till en paddelhall i Avesta.
Internationella Olympiska Kommittén har just nu ingen svensk medlem i Aktivas Kommitté. Stefan Holm fanns med från 2013 fram till spelen i Tokyo i somras, då Therese Alshammar inte fick de röster som krävdes för att väljas in.
- Jag tycker det är viktigt att det finns svenskar med i Aktivas Kommitté. Jag har pratat med Stefan om vad han har jobbat med och jag tycker det är viktigt att vi belyser frågor som jämlikhet och yttrandefrihet, säger Frida.
- Både IOK och SOK vill bygga en bättre värld genom idrott. Det tror jag också är möjligt och hoppas att de som röstar i Peking i februari ger mig chansen att vara med och bygga en sådan värld.
Det är de som tävlar under OS i Peking som röstar fram kommitténs medlemmar. OS invigs den 4 februari och avslutas den 20 februari. Vilka som tar plats i Aktivas Kommitté tillkännages i slutet av spelen.
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar